Parafia Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu  Parafia Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu
 Strona główna Porządek nabożeństw Życie parafialne Kontakt
Felietony
Felietony Przed wiekami w miastach starożytnej Grecji, by wysłuchać czegoś mądrego, czy posłuchać dyskusji o filozofii, polityce, religii, gospodarce udawano się na agorę. (Agora - za Wikipedią to: główny plac, rynek w miastach starożytnej Grecji, wokół którego toczyło się życie polityczne, religijne, a czasami także handlowe). Tyle historii…
Ideą tej zakładki jest to, byśmy tutaj dzielili się między sobą mądrymi spostrzeżeniami, myślami, tym co nas boli i tym co może nas zbudować, co nas pouczy i co da siłę na bycie lepszym.
Dlatego nie żałujmy naszych myśli jeśli są mądre, wrażliwe i poruszają serce. Dzielmy się nimi tutaj z naszymi bliskimi, Parafianami i tymi, którzy tu będą zaglądać. A zatem pióra lub długopisy w rękę i nie żałujcie atramentu na słowa głoszone na naszej parafialnej agorze.
Wszelkie teksty proszę nadsyłać na adres emaliowy naszej Parafii.
Za zaangażowanie i pomoc już z góry dziękujemy.


Pocztówka z Rzymu
Felieton z 11 maja 2012 r.

Felietony
01.05.2012 roku minął rok od momentu beatyfikacji Ojca św. Jana Pawła II. Dokładnie rok temu o godz.10.40 podczas uroczystej Mszy św. na placu św. Piotra w Rzymie Papież Polak został zaliczony w poczet błogosławionych. Uroczystościom przewodniczył Ojciec św. Benedykt XVI. Na placu zgromadziło się ok. 2 mln wiernych ze wszystkich kontynentów świata.
Wydarzenie to było dla wszystkich Polaków, jak i całego świata wielkim przeżyciem duchowym i wielką radością. Jednak warto zadać sobie pytanie - czy Polacy faktycznie żyją wartościami, o których tak wiele mówił błogosławiony Jan Paweł II?
We wtorek 01.05. J.E Ks. Kardynał Zenon Grocholewski odprawił dla Polaków zgromadzonych w bazylice św. Piotra dziękczynną Mszę świętą za beatyfikacją Jana Pawła II.
„Wiara była podstawowym źródłem zawierzenia tego wielkiego Papieża Bogu, jego zachwytu wobec Tajemnic Bożych oraz woli i dynamizmu, by tymi tajemnicami uzdrawiać i ubogacać współczesny świat powiedział kard. Zenon Grocholewski w bazylice św. Piotra w Rzymie. „Błogosławiony Janie Pawle II – którego w 1978 roku Bóg powołał po to, byś, ze Stolicy Piotrowej, umacniał braci we wierze – czyń to nadal, teraz już z Domu Ojca!” – apelował prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego.
Będąc w Rzymie na tych uroczystościach zastanawiam się czy konieczne są obchody tych wszystkich rocznic upamiętniających Ojca Świętego. Ja mówię zdecydowanie TAK! Dlaczego? Bo o bliskich się pamięta. Dla mnie Jan Paweł II jest autorytetem, największym Polakiem w historii i wzorem do naśladowanie nie tylko w życiu ale przede wszystkim w modlitwie i bezgranicznej ufności Bogu. A dla ciebie kim był i kim jest bł. Jan Paweł II? Pomyśl czasem o tym jak wiele dobra wniósł Błogosławiony przez swoją osobę i pracę dla naszej Ojczyzny - tak często dziś dzielonej przez ludzi? Zastanów się nad tym co mówił, jak wiele mądrych słów skierował do nas Polaków; jak często to, co mówił do nas stawało się proroctwem?

Dziś trzeba dziękować:
- za dar Papieża z Wadowic,
- za to, że dane nam było żyć za Jego pontyfikatu,
- za to, że widzieliśmy na własne oczy cuda i znaki jego pracy,
- za to, że zmieniał oblicze naszej Polskiej Ziemi,
- za to, że czynił niemożliwe możliwym,
- za to, że uczył nas przebaczać,
- za to, że tak wiele z Jego słów zostało w nas samych.

i aż żal, że tak szybko o tym wszystkim zapominamy. Dlatego właśnie są takie rocznice, byśmy nie zapominali, byśmy mówili o tym innym, byśmy sami się zmieniali.
Ja nie zapominam. Ty też nie zapominaj!

Weronika Tomaszewska
Wyższa Szkoła kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu
II rok, Politologia, Marketing Polityczny

Wejdź do Galerii: Pocztówka z Rzymu


Wróć do działu Felietony

Menu

Strona główna
Historia
Duszpasterze
Porządek nabożeństw
Kancelaria Parafialna
Życie Parafialne
Intencje Mszalne
Ogłoszenia Parafialne
Felietony
Kraina Łagodności
Grupy Parafialne
Powołania
Galeria
Ciekawe strony
Konkursy dla najmłodszych
Parafia na YOUTUBE
Ciekawy film
Kontakt© 2004 - 2011 Parafia Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu
Al. Jana Pawła II 10, 06-300 Przasnysz, tel. (29) 752 39 93
www.opoka.org.pl