|
|
|
|
Felietony
Przed wiekami w miastach starożytnej Grecji, by wysłuchać czegoś mądrego, czy posłuchać dyskusji o filozofii, polityce, religii, gospodarce udawano się na agorę. (Agora - za Wikipedią to: główny plac, rynek w miastach starożytnej Grecji, wokół którego toczyło się życie polityczne, religijne, a czasami także handlowe). Tyle historii…
Ideą tej zakładki jest to, byśmy tutaj dzielili się między sobą mądrymi spostrzeżeniami, myślami, tym co nas boli i tym co może nas zbudować, co nas pouczy i co da siłę na bycie lepszym.
Dlatego nie żałujmy naszych myśli jeśli są mądre, wrażliwe i poruszają serce. Dzielmy się nimi tutaj z naszymi bliskimi, Parafianami i tymi, którzy tu będą zaglądać. A zatem pióra lub długopisy w rękę i nie żałujcie atramentu na słowa głoszone na naszej parafialnej agorze. Wszelkie teksty proszę nadsyłać na adres emaliowy naszej Parafii.
Za zaangażowanie i pomoc już z góry dziękujemy.
Pocztówka z Rzymu
Felieton z 11 maja 2012 r.
01.05.2012 roku minął rok od momentu beatyfikacji Ojca św. Jana Pawła II. Dokładnie rok temu o godz.10.40 podczas uroczystej Mszy św. na placu św. Piotra w Rzymie Papież Polak został zaliczony w poczet błogosławionych. Uroczystościom przewodniczył Ojciec św. Benedykt XVI. Na placu zgromadziło się ok. 2 mln wiernych ze wszystkich kontynentów świata.
Wydarzenie to było dla wszystkich Polaków, jak i całego świata wielkim przeżyciem duchowym i wielką radością. Jednak warto zadać sobie pytanie - czy Polacy faktycznie żyją wartościami, o których tak wiele mówił błogosławiony Jan Paweł II?
We wtorek 01.05. J.E Ks. Kardynał Zenon Grocholewski odprawił dla Polaków zgromadzonych w bazylice św. Piotra dziękczynną Mszę świętą za beatyfikacją Jana Pawła II.
„Wiara była podstawowym źródłem zawierzenia tego wielkiego Papieża Bogu, jego zachwytu wobec Tajemnic Bożych oraz woli i dynamizmu, by tymi tajemnicami uzdrawiać i ubogacać współczesny świat powiedział kard. Zenon Grocholewski w bazylice św. Piotra w Rzymie. „Błogosławiony Janie Pawle II – którego w 1978 roku Bóg powołał po to, byś, ze Stolicy Piotrowej, umacniał braci we wierze – czyń to nadal, teraz już z Domu Ojca!” – apelował prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego.
Będąc w Rzymie na tych uroczystościach zastanawiam się czy konieczne są obchody tych wszystkich rocznic upamiętniających Ojca Świętego. Ja mówię zdecydowanie TAK! Dlaczego? Bo o bliskich się pamięta. Dla mnie Jan Paweł II jest autorytetem, największym Polakiem w historii i wzorem do naśladowanie nie tylko w życiu ale przede wszystkim w modlitwie i bezgranicznej ufności Bogu. A dla ciebie kim był i kim jest bł. Jan Paweł II? Pomyśl czasem o tym jak wiele dobra wniósł Błogosławiony przez swoją osobę i pracę dla naszej Ojczyzny - tak często dziś dzielonej przez ludzi? Zastanów się nad tym co mówił, jak wiele mądrych słów skierował do nas Polaków; jak często to, co mówił do nas stawało się proroctwem?
Dziś trzeba dziękować:
- za dar Papieża z Wadowic,
- za to, że dane nam było żyć za Jego pontyfikatu,
- za to, że widzieliśmy na własne oczy cuda i znaki jego pracy,
- za to, że zmieniał oblicze naszej Polskiej Ziemi,
- za to, że czynił niemożliwe możliwym,
- za to, że uczył nas przebaczać,
- za to, że tak wiele z Jego słów zostało w nas samych.
i aż żal, że tak szybko o tym wszystkim zapominamy. Dlatego właśnie są takie rocznice, byśmy nie zapominali, byśmy mówili o tym innym, byśmy sami się zmieniali.
Ja nie zapominam. Ty też nie zapominaj!
Weronika Tomaszewska
Wyższa Szkoła kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu
II rok, Politologia, Marketing Polityczny
Wejdź do Galerii: Pocztówka z Rzymu
Wróć do działu Felietony
|
|
|
|
|
|
|
© 2004 - 2011 Parafia Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu
Al. Jana Pawła II 10, 06-300 Przasnysz, tel. (29) 752 39 93 |
|
|
|