Parafia Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu  Parafia Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu
 Strona główna Porządek nabożeństw Życie parafialne Kontakt
Felietony
Felietony Przed wiekami w miastach starożytnej Grecji, by wysłuchać czegoś mądrego, czy posłuchać dyskusji o filozofii, polityce, religii, gospodarce udawano się na agorę. (Agora - za Wikipedią to: główny plac, rynek w miastach starożytnej Grecji, wokół którego toczyło się życie polityczne, religijne, a czasami także handlowe). Tyle historii…
Ideą tej zakładki jest to, byśmy tutaj dzielili się między sobą mądrymi spostrzeżeniami, myślami, tym co nas boli i tym co może nas zbudować, co nas pouczy i co da siłę na bycie lepszym.
Dlatego nie żałujmy naszych myśli jeśli są mądre, wrażliwe i poruszają serce. Dzielmy się nimi tutaj z naszymi bliskimi, Parafianami i tymi, którzy tu będą zaglądać. A zatem pióra lub długopisy w rękę i nie żałujcie atramentu na słowa głoszone na naszej parafialnej agorze.
Wszelkie teksty proszę nadsyłać na adres emaliowy naszej Parafii.
Za zaangażowanie i pomoc już z góry dziękujemy.


Dom na Skale – nasza Duchowa Pielgrzymka
Felieton z 16 sierpnia 2012 r.


Sierpień to miesiąc niezwykły i szczególny, gdyż właśnie wtedy tysiące Polaków wyruszają na pielgrzymi szlak, by po trudach wędrowania stanąć przed Obliczem ukochanej Matki Jasnogórskiej, dziękować Jej za otrzymane łaski i prosić o nieustanną opiekę. Jednocześnie, wielu pielgrzymów duchowych gromadzi się w swoich wspólnotach parafialnych, aby wspierać pątników modlitwą i tak jak oni, wznosić serca ku Czarnej Madonnie. Tak też było i w naszej parafii. Na zakończenie naszego duchowego wędrowania było nas już ponad 200 osób. A wszyscy przyszli w jednym celu. Duchowo przeżyć życiowe pielgrzymowanie i stanąć jak tysiące pielgrzymów przed Czarną Madonną.
Od 1 do 14 sierpnia spotykaliśmy się każdego wieczora, aby uczestniczyć w tych pięknych rekolekcjach - Duchowej Pielgrzymki - zbliżających nas coraz bardziej przez Maryję do Chrystusa. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało „Dom na Skale”. Tematem przewodnim naszych codziennych rozważań był dom i liczne pytania z tym pojęciem związane: jaki powinien być prawdziwy dom? Jak należy go budować, aby oparty był na fundamencie miłości i zgody? Co należy czynić, aby ten fundament nie został zburzony? Skupialiśmy się również na Kościele jako wspólnym domu wszystkich chrześcijan. Wszyscy jesteśmy w równym stopniu dziećmi Bożymi. Bóg nie dzieli nas na biednych i bogatych, zdrowych i chorych, bardziej lub mniej wykształconych. Dla Niego wszyscy jesteśmy ukochanymi dziećmi, dlatego pragnie, aby Kościół – Jego dom – był także naszym domem, miejscem wspólnej modlitwy i dzielenia się naszymi radościami i troskami. Każdy dzień naszego duchowego pielgrzymowania dawał nam możliwość refleksji nad Kościołem jako naszym wspólnym domem. Rozważaliśmy takie tematy jak Kościół – dom Boży, dom modlitwy, dom o mocnych fundamentach, kryzys Kościoła w dzisiejszych czasach, tęsknota za prawdziwym Kościołem, tożsamość chrześcijańska, rola pasterzy Kościoła. Dzięki tym rekolekcyjnym rozważaniom mogliśmy uświadomić sobie, jak wielkim darem dla nas jako wiernych jest Kościół, który jednoczy nas w jedną rodzinę chrześcijańską.
Felieton Podobnie jak pielgrzymi na szlaku, my również o godzinie 21.00 stawaliśmy przed wizerunkiem Jasnogórskiej Pani, aby powiedzieć Jej: „Jestem, pamiętam, czuwam”. Przez modlitwę różańcową prosiliśmy o potrzebne łaski dla nas i naszych bliskich, a także o wytrwałość w drodze dla naszych pielgrzymów. Na koniec każdego spotkania, przed rozejściem się do domów, śpiewaliśmy pieśń na dobranoc, tworząc rodzinne koło i trzymając się za ręce w atmosferze radości i wzajemnej przyjaźni. Przy wyjściu ze świątyni na każdego czekała pamiątka spotkania – codziennie inna: obrazek z modlitwą, obrazek z wizerunkiem i litanią do błogosławionego Jana Pawła II, mały rogalik z marmoladą czy kawałek pysznej szarlotki. Na dzieci również zawsze czekały łakocie. Bo w rodzinie dobrze jest dzielić się tym, co mamy!
Nasza Duchowa Pielgrzymka była dla nas bardzo owocnym czasem. Mogliśmy lepiej uświadomić sobie, że Kościół jest naszym domem, a także przypomnieć sobie, co powinno być najważniejsze w naszych rodzinach; że dom – zarówno Kościół, jak i nasz dom rodzinny – powinien być zawsze budowany na skale, którą jest Jezus Chrystus. Dom zbudowany na takim fundamencie przetrwa każdą, nawet największą życiową burzę i będzie zawsze pełen wzajemnej miłości i radości.

Maryjo, nasza Pani i Matko Jasnogórska, dziękujemy Ci za łaskę przeżycia naszego duchowego pielgrzymowania!

Karolina Kos
Studentka V roku
Uniwersytetu WarszawskiegoWróć do działu Felietony

Menu

Strona główna
Historia
Duszpasterze
Porządek nabożeństw
Kancelaria Parafialna
Życie Parafialne
Intencje Mszalne
Ogłoszenia Parafialne
Felietony
Kraina Łagodności
Grupy Parafialne
Powołania
Galeria
Ciekawe strony
Konkursy dla najmłodszych
Parafia na YOUTUBE
Ciekawy film
Kontakt© 2004 - 2011 Parafia Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu
Al. Jana Pawła II 10, 06-300 Przasnysz, tel. (29) 752 39 93
www.opoka.org.pl