Parafia Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu  Parafia Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu
 Strona główna Porządek nabożeństw Życie parafialne Kontakt
Felietony
Felietony Przed wiekami w miastach starożytnej Grecji, by wysłuchać czegoś mądrego, czy posłuchać dyskusji o filozofii, polityce, religii, gospodarce udawano się na agorę. (Agora - za Wikipedią to: główny plac, rynek w miastach starożytnej Grecji, wokół którego toczyło się życie polityczne, religijne, a czasami także handlowe). Tyle historii…
Ideą tej zakładki jest to, byśmy tutaj dzielili się między sobą mądrymi spostrzeżeniami, myślami, tym co nas boli i tym co może nas zbudować, co nas pouczy i co da siłę na bycie lepszym.
Dlatego nie żałujmy naszych myśli jeśli są mądre, wrażliwe i poruszają serce. Dzielmy się nimi tutaj z naszymi bliskimi, Parafianami i tymi, którzy tu będą zaglądać. A zatem pióra lub długopisy w rękę i nie żałujcie atramentu na słowa głoszone na naszej parafialnej agorze.
Wszelkie teksty proszę nadsyłać na adres emaliowy naszej Parafii.
Za zaangażowanie i pomoc już z góry dziękujemy.


Święty zabójca
Felieton z 14 września 2012 r.

Felietony W niektórych zakątkach na świecie istnieje dalej kara śmierci. W polskim rządzie też przez jakiś czas były prowadzone rozmowy na temat wprowadzenia właśnie takiego środka represyjnego. Czy kara „ostateczna” powinna w ogóle istnieć? Czy można decydować o życiu drugiego człowieka?

Osobiście jestem przeciwnikiem kary śmierci. Dlaczego? Bo każdy człowiek jest istotą boską i nikt nie ma prawa odbierać nikomu życia. Naturalnie, są wyjątki, które są nawet zapisane w Katechiźmie Kościoła Katolickiego. Takim wyjątkiem jest walka w obronie własnej. Kolejnym argumentem za zniesieniem właśnie takiej sankcji jest możliwość zmiany wewnętrznej. Nie raz okazywało się, że pobyt w więzieniu zmieniał całkowicie człowieka. Wiele osób po prostu się nawraca. Więźniowie piszą książki, aby każdy zwykły człowiek mógł je przeczytać i zrozumieć, że takie coś jak nawrócenia ma naprawdę miejsce. Najlepszym tego przykładem jest Jacques Fesch. Wiele osób może zdziwić fakt, że osoba która zabiła policjanta i zraniła przechodnia, może zostać jeszcze kandydatem do beatyfikacji. Był rok 1957 kiedy Jacques Fesch okradał kantor i niefortunnie strzelił w kierunku grupy ludzi. Przypadkowo uśmiercił Jeana Vergne, policjanta który chciał go powstrzymać. Za ten czyn został skazany na karę śmierci. W oczekiwaniu na wyrok, jego osobiste nastawienie do religii i wiary zmieniało się z dnia na dzień. Wszystko to, dzięki kapelanowi, który odwiedzał go od pierwszego dnia pobytu w więzieniu. Mężczyzna zmienia swoje życie. Rzuca palenie, pości o chlebie i wodzie, ogranicza sen aby móc jeszcze więcej rozmawiać z Panem Bogiem. Jacques pragnął także nawrócenia dla swoich bliskich i o to bardzo gorliwie się modlił. Przez ostatnie dwa miesiące swojego życia prowadził dziennik, dedykowany swojej ukochanej córce – Weronice. Spisywał tam swoje przemyślenia i odczucia związane ze swoim nawróceniem. Po jego śmierci dziennik został wydany jako książka pt:„Za pięć godzin zobaczę Jezusa„. Właśnie to dzieło było podstawą do tego, aby Francuz został kandydatem do beatyfikacji.


Na sam koniec, przytoczę ostatnie słowa z dziennika Jacquesa Fescha. Wczytując się w ten fragment, dokonajcie refleksji, czy warto dawać drugą szansę ludziom aby mogli się zmienić i dać im możliwość naprawy popełnionych win:
„Poniedziałek, 30 września: Ostatni dzień walki, jutro o tej porze będę w niebie! Mój adwokat przyszedł uprzedzić mnie, że egzekucja odbędzie się jutro koło czwartej rano. Niech się dzieje wola Pana, we wszystkim! Ufam miłości Jezusa i wiem, ze poleci swym aniołom, by wzięli mnie w swe ręce […] Nie jestem sam, lecz jest ze mną mój Ojciec. Tylko pięć godzin życia! Za pięć godzin zobaczę Jezusa. Jak dobry jest Nasz Pan.[…] Obym wytrwał! Panno Święta, na pomoc! Żegnajcie wszyscy i niech Pan Was błogosławi”.

Piotr Urban
Student WAT w Warszawie


Wróć do działu Felietony

Menu

Strona główna
Historia
Duszpasterze
Porządek nabożeństw
Kancelaria Parafialna
Życie Parafialne
Intencje Mszalne
Ogłoszenia Parafialne
Felietony
Kraina Łagodności
Grupy Parafialne
Powołania
Galeria
Ciekawe strony
Konkursy dla najmłodszych
Parafia na YOUTUBE
Ciekawy film
Kontakt© 2004 - 2011 Parafia Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu
Al. Jana Pawła II 10, 06-300 Przasnysz, tel. (29) 752 39 93
www.opoka.org.pl