Parafia Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu  Parafia Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu
 Strona główna Porządek nabożeństw Życie parafialne Kontakt
Felietony
Felietony Przed wiekami w miastach starożytnej Grecji, by wysłuchać czegoś mądrego, czy posłuchać dyskusji o filozofii, polityce, religii, gospodarce udawano się na agorę. (Agora - za Wikipedią to: główny plac, rynek w miastach starożytnej Grecji, wokół którego toczyło się życie polityczne, religijne, a czasami także handlowe). Tyle historii…
Ideą tej zakładki jest to, byśmy tutaj dzielili się między sobą mądrymi spostrzeżeniami, myślami, tym co nas boli i tym co może nas zbudować, co nas pouczy i co da siłę na bycie lepszym.
Dlatego nie żałujmy naszych myśli jeśli są mądre, wrażliwe i poruszają serce. Dzielmy się nimi tutaj z naszymi bliskimi, Parafianami i tymi, którzy tu będą zaglądać. A zatem pióra lub długopisy w rękę i nie żałujcie atramentu na słowa głoszone na naszej parafialnej agorze.
Wszelkie teksty proszę nadsyłać na adres emaliowy naszej Parafii.
Za zaangażowanie i pomoc już z góry dziękujemy.


Tryptyk – Nadzieja i Wiara

Felieton z 6 kwietnia 2013 r.

Felietony

Nadzieja i wiara według mnie są ze sobą ściśle związane, dlatego postanowiłem połączyć je w jeden temat do rozważania.

Wiara silnie kojarzy się z Bogiem, relacjami z różnie pojmowaną sferą Sacrum. Ja natomiast chcę poruszyć jej aspekt personalny, a niereligijny. Wiara w siebie jest ważnym czynnikiem napędzającym nasze życie, pozwalającym nam się rozwijać. Dzięki niej, możemy pokonywać kolejne przeszkody i stawać się coraz lepszymi. Ale co wtedy, kiedy jej nam brakuje i stwierdzamy, że nie osiągniemy tego konkretnego celu? Każdemu z nas zdarzają się chwile załamania, chwile słabości. Wtedy bardzo ważne jest to jakimi osobami się otaczamy i w jakim stanie jest nasza nadzieja. W głębi serca każdego człowieka jest ufność na nadejście lepszego jutra. I mimo tego, czy dany człowiek uważa, że jest pesymistą i czy tyle razy "przegrał" w swoim życiu, płomień otuchy zawsze głęboko w sercu się tli. Dlatego stwierdzam, że nadzieja jest najważniejszym etapem, rozpoczynającym wyjście z dołka i kryzysu bo także bez niej nie mogłyby nastąpić kolejne: wiara i satysfakcja.

Ktoś mądry napisał:
"Mówią, ze nadzieja matką głupich,
ale czy potrafisz i chcesz żyć bez matki,
nawet jeśli nie jest ona idealna? "

Ona umiera jako ostatnia. Nie jest idealna bo nie zawsze udaje się nam zrealizować tego co sobie ustaliliśmy, ale najważniejsze jest to, że się staraliśmy, bo czasem uzyskujemy więcej z dążenia do spełnienia celu niż jego osiągnięcie. Kolejnym etapem jest wiara w marzenia, która nadaje nam sens życia. Bez niej bylibyśmy bezwartościowi i nijacy.
Są wielkie i małe pragnienia, są takie które spełniają się szybciej a na niektóre trzeba czekać latami. Ważne jest jednak to żeby mieć konkretne marzenia. Pamiętajcie, że nie ma nic piękniejszego w życiu człowieka niż spełnione marzenia, które nie mają ceny - bo są bezcenne. Każdy zna to uczucie szczęścia przeszywającego nasze serce po zrobieniu czegoś ważnego dla nas. Właśnie dla takich chwil warto żyć i one pokazują nam, że nie ma nic niemożliwego dla nas. Słabości, które ograniczają i inne przeróżne przeszkody jesteśmy w stanie naprawdę pokonać. Jesteśmy usatysfakcjonowani że jeśli chcemy to możemy, a kolejne pragnienia i marzenia będzie łatwiej zrealizować…

Bez nadziei, nie ma wiary, bez wiary nie ma marzeń, bez marzeń nie ma szczęścia…

Na sam koniec chciałbym Wam życzyć więcej nadziei i wiary w siebie, a także samozaparcia w realizacji własnych marzeń i pragnień.

Pamiętajmy, że:
"Zawsze gdzieś czeka na Nas jakaś mała radość. Istnieją kwiaty, które kwitną nawet w zimie... "

Felietony

Piotr Urban
Student WAT w WarszawieWróć do działu Felietony

Menu

Strona główna
Historia
Duszpasterze
Porządek nabożeństw
Kancelaria Parafialna
Życie Parafialne
Intencje Mszalne
Ogłoszenia Parafialne
Felietony
Kraina Łagodności
Grupy Parafialne
Powołania
Galeria
Ciekawe strony
Konkursy dla najmłodszych
Parafia na YOUTUBE
Ciekawy film
Kontakt© 2004 - 2011 Parafia Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu
Al. Jana Pawła II 10, 06-300 Przasnysz, tel. (29) 752 39 93

www.opoka.org.pl