Parafia Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu  Parafia Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu
 Strona główna Porządek nabożeństw Życie parafialne Kontakt
Felietony
Felietony Przed wiekami w miastach starożytnej Grecji, by wysłuchać czegoś mądrego, czy posłuchać dyskusji o filozofii, polityce, religii, gospodarce udawano się na agorę. (Agora - za Wikipedią to: główny plac, rynek w miastach starożytnej Grecji, wokół którego toczyło się życie polityczne, religijne, a czasami także handlowe). Tyle historii…
Ideą tej zakładki jest to, byśmy tutaj dzielili się między sobą mądrymi spostrzeżeniami, myślami, tym co nas boli i tym co może nas zbudować, co nas pouczy i co da siłę na bycie lepszym.
Dlatego nie żałujmy naszych myśli jeśli są mądre, wrażliwe i poruszają serce. Dzielmy się nimi tutaj z naszymi bliskimi, Parafianami i tymi, którzy tu będą zaglądać. A zatem pióra lub długopisy w rękę i nie żałujcie atramentu na słowa głoszone na naszej parafialnej agorze.
Wszelkie teksty proszę nadsyłać na adres emaliowy naszej Parafii.
Za zaangażowanie i pomoc już z góry dziękujemy.


Bądź piękna
Felieton z 13 listopada 2011 r.

PielgrzymkaSzkolna katecheza jest miejscem, gdzie mówi się o roli kobiety w Biblii, w Rodzinie i w życiu. Na wzór stawia się Maryję - jako Tę, która swoją skromnością, pokorą i pięknem urzekła samego Boga! Podkreśla się moralność i godność kobiety, uczy się skromności i pokory. Jednak patrząc dziś na kobietę we współczesnym świecie można zagubić się i zatracić to piękno Maryjnej prostoty i skromności.
Małe dziewczynki potrafią śmiać się nieskrywanym śmiechem i płakać nie wstydząc się łez. Zachwycają szczerością i autentycznym pięknem. Dziewczęta w szkole podstawowej już całkiem inne - niby jeszcze potrafią się przytulić, ale już nie stać na szczerą rozmowę, wchodzą w sferę ograniczonego zaufania. Nastolatki w gimnazjum i szkole średniej to już całkiem inna "bajka" - mocny makijaż, strój więcej odkrywający niż zakrywający ciało, biżuteria, niekoniecznie stosowna do okoliczności, zamiast plecaka - torba, a w niej, zamiast książek - kosmetyki, fluidy, tusze i błyszczyki... Maska - zakrywająca czasem ją samą, a nie tylko niedoskonałości cery. Trafiają się jednak jeszcze i perełki, te skromne i piękne, z naturalnym wyglądem i zachowaniem.
Kardynał Stefan Wyszyński apelował do dziewcząt: Twój styl ubierania się, czesania, spojrzenia, gestów, słów niech ci dyktuje twoje serce, poddane rozumnej woli. Jasnym jest, że twoje serce musi być czyste - za wszelką cenę - twoje uczucie musi być rozumne, a cała twoja postawa zewnętrzna musi być pełna godności dziecka Bożego i godności Polki. Bądź modna, ale moda ma także swoje granice. Nie dopuść, aby moda ograniczała twą skromność i godność. Nie dopuść, aby moda ciebie kształtowała. To ty twórz modę. Nie jesteś lalką ani manekinem, by można było tobą dowolnie obracać. Jesteś żywym człowiekiem, kobietą, Polką, dzieckiem Bożym. Przyjrzyj się sobie. Jak chodzisz, jak trzymasz swoje nogi, ręce, jak się pochylasz i podnosisz? Twoje zachowanie powinno skłaniać raczej do przyklęknięcia przed tobą, niż do znieważenia ciebie. To tylko od ciebie zależy, czy ktoś przed tobą uklęknie, czy cię sponiewiera. I od ciebie też zależy, jakie uczucia wyzwolisz w drugim człowieku: szacunek i gest miłości, czy lekceważenie i namiętność.
Możnaby powiedzieć, że to niedzisiejsze, zacofane, niemodne. Tyle słyszy się o 'galeriankach', tyle seks ofert i propozycji. Poraża zachowanie na ulicy, w dyskotece a czasem i w szkole. I właśnie wszędzie tam - trzeba świadectwa w myśl kardynała Wyszyńskiego! Trzeba uczyć skromności i autentycznego piękna! Mówić o godności i nawoływać do niej! Zwracać uwagę na swój sposób mówienia, patrzenia, gesty i ruchy, strój a nade wszystko czystość, w pełnym słowa tego znaczeniu!
Smutne to, że kobieta we współczesnym świecie to już nie księżniczka - piękna, mądra i skromna, a obraz pożądania nasączony erotyzmem i wyuzdaniem. Widać to w reklamach, gazetach, na bilbordach... I, niby ten telefon, samochód, dachówka czy rynny - tak naprawdę przecież nie mają nic wspólnego z kobiecym ciałem, po co więc ta piękna krągła niewiasta w bikini?! Chwyt reklamowy? Fajnie być takim "chwytem" - ale promując własną godność i piękno - dziewczyny, kobiety, żony i matki. Warto być piękną, chociaż wydaje się to niedzisiejsze. Warto naśladować skromność i pokorę Maryi. Warto czerpać wzór z tych najmniejszych, a przy tym umieć śmiać się nieskrywanym śmiechem i płakać nie wstydząc się łez...

Beata Żabka

Wróć do działu Felietony

Menu

Strona główna
Historia
Duszpasterze
Porządek nabożeństw
Kancelaria Parafialna
Życie Parafialne
Intencje Mszalne
Ogłoszenia Parafialne
Felietony
Kraina Łagodności
Grupy Parafialne
Powołania
Galeria
Ciekawe strony
Konkursy dla najmłodszych
Parafia na YOUTUBE
Ciekawy film
Kontakt© 2004 - 2011 Parafia Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu
Al. Jana Pawła II 10, 06-300 Przasnysz, tel. (29) 752 39 93
www.opoka.org.pl