Parafia Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu  Parafia Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu
 Strona główna Porządek nabożeństw Życie parafialne Kontakt
Życie Parafialne

W Parafii Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu, w Dniu św. Łukasza - patrona służby zdrowia, 18.10.2015 r., odbyły się badania profilaktyczne: kardiologiczne, okulistyczne i dermatologiczne.
Organizatorem badań była firma Propharma..

Zapraszamy do galerii: Badania Lekarskie - 18.10.2015r.
Wejdź do Galerii



PUKS "Emmanuel" działający przy naszej parafii zorganizował w tym roku już IX Przasnyską Spartakiadę Integracyjną, która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 1 w Przasnyszu.

Celem Spartakiady było:
- podnoszenie aktywności fizycznej osób niepełnosprawnych;
- uaktywnienie osób niepełnosprawnych;
- rozbudzanie zainteresowań o charakterze sportowym;
- stworzenie możliwości spotkania i rywalizacji osób niepełnosprawnych zróżnicowanych pod względem wieku i stopnia niepełnosprawności z różnych środowisk i placówek;
- usprawnienie osób niepełnosprawnych oraz poprawa ich sprawności fizycznej;
- kształcenie poczucia własnej wartości, szczególnie u osób niepełnosprawnych poprzez umiejętność zdrowej rywalizacji i chęci podjęcia wysiłku.
Zakładane cele zostały w pełni zrealizowane. Panowała atmosfera rywalizacji i wspólnej zabawy. Po raz drugi, w nowej hali sportowej, gry, zabawy i zawody mogły odbywać się w bardzo komfortowych  warunkach.  Zawodnicy stanęli do rywalizacji w tenisie stołowym, szachach, warcabach oraz w rzutach do małego i dużego kosza. Choć zmagania były chwilami bardzo zacięte ostatecznie zwycięzcami okazali się wszyscy, czego wyrazem były pamiątkowe medale wręczone każdemu uczestnikowi Spartakiady. Najlepszych zawodników w poszczególnych dyscyplinach uhonorowano pucharami. Czołowe miejsca zajęli: Tenis stołowy:
1. Kacper Sawczenko
2. Gabriel Wiśniewski
3. Robert Kowalewski
Rzuty do kosza małego:
1. Adrian Kardaś
2. Paweł Czaplicki
3. Maciej Rajczyk
Rzuty do kosza dużego:
1. Paweł Czaplicki
2. Hubert Majewski
3. Robert Kowalewski
Szachy:
1. Zbigniew Szwec
2. Adrian Merchel
3. Maksymilian Staśkiewicz
Warcaby:
1. Ryszard Krzesiński
2. Marcin Bartczak
3. Emil Oleksiak
Ponadto, odbyły się rozgrywki w piłkę nożną, w unihokeja i w badmintona. Chętni mogli skorzystać też z innych form aktywności sportowej, m.in. poćwiczyć na sprzęcie fitness, czy porzucać do celu. Każdy mógł  zaleźć coś ciekawego dla siebie, poczuć smak rywalizacji sportowej i w atrakcyjny sposób spędzić wolny czas. Na wszystkich uczestników czekał gorący obiad oraz bar z napojami i słodyczami.
W Spartakiadzie  wzięły udział osoby z następujących przasnyskich ośrodków: Środowiskowy Dom Samopomocy, Dom Pomocy Społecznej z ul. Ruda, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Publicznego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi, Poradnia AGA i Nasza Szkoła, Zespół Szkolno- Rewalidacyjno- Wychowawczy "JESTEM", Przasnyska Fundacja Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej  „Świetlik”, Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi. Imprezę uświetnił koncert piosenek w wykonaniu  zespołu  "Margines", którym opiekuje się pan Janusz Nachtygal.
Na zakończenie Spartakiady wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie jej podziękowali: prezes PUKS "Emmanuel" Tomasz Łysiak i proboszcz Parafii Chrystusa Zbawiciela ks. kan. Romuald Ciesielski.

Zapraszamy do galerii: IX Przasnyska Spartakiada Integracyjna 2015
Wejdź do Galerii



Od chwili powstania, czyli od 1998 roku, corocznie w ostatnią niedzielę sierpnia Parafia Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu świętuje Dożynki Parafialne. To piękna tradycja i jednocześnie dzień dziękczynienia Bogu i ludziom za kolejny rok pracy na roli i zebrane plony. W tym roku dożynkowa uroczystość miała miejsce w niedzielę 30 sierpnia.
DTego dnia była piękna, upalna pogoda. Przed godziną dziesiątą, przed kościołem, zgromadzili się przedstawiciele wiosek z wieńcami dożynkowymi i bochenkami chleba, byli wśród nich mieszkańcy Karwacza, Gór Karwackich i Polnego Młyna, Zawadek i Wandolina.
Przed Mszą św. ks. proboszcz Romuald Ciesielski przywitał orszak dożynkowy przed kościołem, po czym wszyscy weszli do świątyni. Rozpoczęła się uroczysta, Msza św., odprawiana w intencji rolników z parafialnych wiosek. W czasie Eucharystii ks. proboszcz poświęcił wieńce dożynkowe złożone przed ołtarzem.
Po zakończeniu liturgii Mszy św. dziękczynnej za tegoroczne plony, podzieliliśmy się chlebem przyniesionym w darach dożynkowych.
Życzymy wszystkim rolnikom obfitych łask i błogosławieństwa Bożego w trudzie pracy na roli. Szczęść Boże.

Zapraszamy do galerii: Dożynki Parafialne 2015
Wejdź do Galerii



15.08.2015 r. - Sportowo-Rekreacyjny Festyn Integracyjny
Dziś w naszej parafii, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, kiedy Maryja narodziła się dla nieba, świętujemy siedemnastą rocznicę narodzin naszej wspólnoty parafialnej - tymi słowami, wypowiedzianymi podczas sumy, w atmosferę tego radosnego dnia wprowadził nas ks. proboszcz Romuald Ciesielski. Zgodnie z ustaloną przez lata tradycją po Mszy Świętej o 11.30 na placu parafialnym rozpoczął się Sportowo - Rekreacyjny Festyn Integracyjny. Na początek zagrał i zaśpiewał zespół ewangelizacyjny Dekalog. Znane i lubiane piosenki religijne w interesującym, profesjonalnym wykonaniu bardzo spodobały się publiczności, która nagrodziła zespół rzęsistymi brawami. Po koncercie, gry i konkurencje zręcznościowe dla starszych i młodszych poprowadziła Luiza Dawidziuk z zespołem animacyjnym "takt". Równolegle rozgrywane były mecze w siatkówkę, 3-osobowych drużyn, rzuty do kosza i gra w badbingtona. Wiele osób z powodzeniem próbowało szczęścia w loterii fantowej. Zainteresowani mieli możliwość obejrzenia samochodów strażackich. Na spragnionych czekały napoje, głodni mogli posilić się kiełbaską lub kaszanką z grilla oraz domowymi wypiekami. Najmłodsi chętnie korzystali z możliwości pomalowania twarzy, zabawy w strefie malucha, zjeżdżalni i innych atrakcji przygotowanych przez państwa Dawidziuk. Swój punkt miał Sanepid , przeprowadzając badania wydolnościowe i ciśnieniowe i Parafialne Centrum Światowych Dni Młodzieży, które rozprowadzało kubki z papieżem Franciszkiem i pendrive'y, aby zasilić fundusz "Bilet dla Brata". Wspierając ten cel wolontariuszka Agnieszka malowała portrety wszystkim chętnym. Właściwie każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Sportowo-Rekreacyjny Festyn Integracyjny był przeżywany z tak wieloma atrakcjami, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Fundacji SCALAM- Prostujemy Drogi Życia, Fundacji PELIKAN oraz sponsorom z Przasnysza i okolic. Sponsorom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania, przeprowadzenia i uświetnienia imprezy serdeczne podziękowania złożył ks. proboszcz Romuald Ciesielski w imieniu Parafii p.w. Chrystusa Zbawiciela i PUKS "Emmanuel".

Zapraszamy do galerii: XIII Parafialny Festyn Sportowo-Rekreacyjno-Integracyjny
Wejdź do Galerii



13.08.2015r. w naszej świątyni parafialnej przeżywaliśmy Nabożeństwo Fatimskie połączone z kolejnym dniem Pielgrzymki Duchowej.

Zapraszamy do galerii: Pielrzymka Duchowa - 13.08.2015r.
Wejdź do Galerii



W dniach 18. - 19.07.2015r. w naszej parafii odbyła się Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Zapraszamy do galerii: Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej 2015
Wejdź do Galerii



20 czerwca 2015r. rozpoczęła się Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Diecezji Płockiej. Tysiące wiernych przybyło do jednego z najstarszych miast na Mazowszu, Pułtuska, aby pokłonić się i powitać ukochaną przez Polaków Matkę Jezusa, Matkę Bożą Jasnogórską.
Z naszej parafii p.w. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu, również wyruszyła kilkuosobowa delegacja, głównie przedstawicieli Ruchu Rodzin Nazaretańskich, Koła Biblijnego i Kół Żywego Różańca, wraz z ks. Proboszczem Romualdem Ciesielskim. Najdłuższy w Europie , bo 400 metrowy plac w centrum Pułtuska, gościnnie otworzył swoje ramiona, na powitanie cudownego obrazu i licznie zgromadzonych przedstawicieli duchowieństwa oraz wiernych z naszej diecezji płockiej.
Biskup Płocki, Piotr Libera rozpoczął uroczystość słowami, które skierował do Maryi - „Bądź pozdrowiona „Bogurodzico, Dziewico, Bogiem sławiena Maryjo!”... W dalszych słowach, kierowanych do Pani Jasnogórskiej, biskup Piotr wspominał świetnych nauczycieli słynnego pułtuskiego kolegium jezuickiego, kształtujacych serca i umysły przyszłych pokoleń Polaków, a wiec: ks. Piotra Skargę, św. Andrzeja Bobolę i Jakuba Wujka oraz wybitnych uczniów: kanclerza wielkiego koronnego Jerzego Ossolińskiego i Macieja Kazimierza Sarbiewskiego. W roku Jubileuszu 940-lecia Diecezji Płockiej, biskup Libera przypomniał o innych, wspaniałych postaciach wywodzących się z „tej ziemi”, a więc: arcybiskupie Antonim Julianie Nowowiejskim, kardynale Stefanie Wyszyńskim - Prymasie Tysiąclecia, pochodzącym z Rostkowa koło Przasnysza - św. Stanisławie Kostka, Patronie Młodzieży, czy św. Siostrze Faustynie Kowalskiej, która otrzymała objawienie wizerunku Jezusa Miłosiernego. W końcowych słowach Biskup Płocki Piotr Libera zapewnił „Tak oto kładziemy u Twoich stóp - Pani Jasnogórska - całe to wielkie, choć niełatwe, dziedzictwo naszego Kościoła, a także dzień dzisiejszy i przyszłość naszej Ojczyzny. W tych dniach, miesiącach i latach odnowy narodowej chcemy świadomie wyznawać: „Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”. I powtarzać za św. Janem Pawłem II, że „czuwam, znaczy: staram się być człowiekiem sumienia. Że tego sumienia nie zagłuszam i nie zniekształcam”.
W dalszej części uroczystości biskup pomocniczy Roman Marcinkowski odczytał list z życzeniami od papieża Franciszka, aby spotkanie z Maryją stało się źródłem wiary i gorliwej miłości.
Eucharystia na pułtuskim rynku rozpoczęła się o godzinie 15:00, w Godzinie Miłosierdzia, a przewodniczył jej i homilię wygłosił J.E. Kazimierz Kardynał Nycz Metropolita Warszawski. W swojej homilii Kardynał Kazimierz Nycz wspominał Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego, którego myśl o peregrynacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Janogórskiej, miała przygotować naród polski do tysiąclecia chrztu polskiego. Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński napisał „Jasnogórskie Śluby Narodu”, które pozwoliły przetrwać trudny czas komunizmu i przygotować Polaków do millenium. W dalszych słowach metropolita warszawski mówił o roli Matki Bożej w życiu człowieka i wzorze Rodziny Nazaretańskiej w życiu każdej, polskiej rodziny, rodziny „Bogiem silnej”, by Maryja była naszą królową, „Królową Rodzin”.
Na zakończenie Eucharystii, przedstawiciele każdej parafii otrzymali kaganek wiary. W naszej parafii p.w. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu, zostanie on zapalony podczas Doby Nawiedzenia, czyli 18-19 lipca 2015r., jako symbol Nawiedzenia kopii cudownej ikony Matki Bożej Jasnogórskiej.

A.G.

Zapraszamy do galerii: Powitanie obrazu MB Jasnogórskiej w Pułtusku 2015
Wejdź do Galerii



Wprowadzenie do parafii relikwii błogosławionych Franciszka i Hiacynty Marto

Nabożeństwa fatimskie w od lat gromadzą w naszej parafii liczne grono czcicieli Matki Bożej. Składają się na nie modlitwa różańcowa, Msza św. oraz procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej, lampionami i śpiewem wokół świątyni. Podczas naszych nabożeństw fatimskich tworzy się taka niezwykła atmosfera, że czasem można się poczuć niemal jak w Fatimie.
Pierwsze z tegorocznych nabożeństw , odprawione dniu wspomnienia Matki Bożej Fatimskiej, miało bardzo szczególny charakter. Zostało ono połączone z wprowadzeniem do parafii relikwii błogosławionych Franciszka i Hiacynty Marto, świadków objawienia maryjnego w Fatimie. Uroczystej liturgii przewodniczył ks. prał. prof. dr hab. Jan Krajczyński, sekretarz 43. Synodu Diecezji Płockiej. W kazaniu wyjaśnił jakie znaczenie ma w umacnianiu naszej wiary kult relikwii świętych.
– Nie tylko radujemy się ze wstawiennictwa tego rodzeństwa przed tronem Boga, ale chcemy też naśladować ich cnoty. Niech w przypadku Franciszka będzie to pracowitość i zupełne posłuszeństwo Bogu, a w przypadku jego młodszej siostry cierpliwość, szczera pobożność i zatroskanie o to, aby nawet najmniejszy grzechem nie sprawić bólu Jezusowi. Niech orędownictwo tych błogosławionych dzieci z Fatimy pomoże nam czynić postępy w wierze i prawym życiu – mówił ks. Jan. Na zakończenie nabożeństwa, po procesji wokół świątyni, uczestniczący w nim wierni mieli możliwość ucałowania relikwii.
Jak relikwie trafiły do naszej parafii wyjaśnia ks. proboszcz Romuald Ciesielski
-Tuż przed wyjazdem na pielgrzymkę z naszej parafii do Fatimy, we wrześniu 2014 roku zrodziła się myśl, aby owocem tej pielgrzymki, oprócz przeżyć duchowych, było sprowadzenie relikwii błogosławionych Hiacynty i Franciszka Marto, Pastuszków z Fatimy, świadków objawień Matki Bożej. W związku z tym skierowałem pismo do biskupa ordynariusza diecezji Leiria-Fatima António Augusto Dos Nantos Marto, poparte podpisem i pieczęcią ks. biskupa Piotra Libery, z uprzejmą prośbą o przydzielenie relikwii błogosławionych Hiacynty i Franciszka. Pismo do biskupa Fatimy wręczone zostało podczas naszej pielgrzymki w Fatimie. Otrzymałem pozytywną odpowiedź i postanowiłem, że otrzymane relikwie błogosławionych Hiacynty i Franciszka zostaną uroczyście wprowadzone 13 maja, w czasie rozpoczęcia Nabożeństw Fatimskich , w rocznicę pierwszych objawień Matki Bożej w Fatimie. Relikwie przydzielone są w celu wewnętrznego kultu i ubogacenia naszych Nabożeństw Fatimskich.

Zapraszamy do galerii: Wprowadzenie relikwii błogosławionych Franciszka i Hiacynty Marto 2015
Wejdź do Galerii



W przyszłym roku ( 2016 ) - Polska będzie obchodziła 1050 rocznicę przyjęcia chrztu. Nasza Parafia, pragnąc przygotować się duchowo do tego wydarzenia, postanowiła wyruszyć w pielgrzymkę do pierwszych, najstarszych krajów chrześcijańskich na świecie - do Gruzji i Armenii. W tych krajach zachowało się wiele kościołów i klasztorów z pierwszego tysiąclecia (IV - VII wiek). Pięknej, zabytkowej architekturze towarzyszą monumentalne góry Kaukazu i ważna dla nas Góra Ararat oraz wspaniałe widoki kaukaskiej przyrody. W muzeach i świątyniach ujrzeliśmy znamienite zabytki i relikwie, m.in. w Eczmiadzynie - centrum ormiańskiego chrześcijaństwa, zobaczyliśmy grot z włóczni, która przebiła bok Chrystusa oraz skamieniałą deskę z arki Noego; w Tibilisi słynne "złoto z Kolchidy".

Pierwszy dzień zwiedzania rozpoczęliśmy od Tbilisi, jednego z najstarszych miast na świecie. Najpierw wizyta w największym na całym Kaukazie kościele św. Trójcy - monumentalna bryła świątyni widoczna jest niemal z każdego miejsca w mieście. Budowę ukończono w czasach rządów prezydenta Saakaszwilego, kościół ten jest symbolem odnowy gruzińskiego państwa. Następnie Stare Miasto, świątynia Metechi, słynne tbiliskie łaźnie siarkowe ‘carskie banie’ – z zewnątrz, zamek Narikała skąd rozpościera się piękny widok na Tbilisi (wjechaliśmy tam nowoczesną kolejka linową). Dalsze zwiedzanie: m.in. katedra Sioni oraz pochodząca z przełomu V i VI wieku cerkiew Anczischati. Zobaczyliśmy też Gruzińskie Muzeum Narodowe, w którym eksponowane jest słynne "złoto Kolchidy" – tu wróciliśmy pamięcią do klasycznych mitów greckich o Jazonie, Argonautach i złotym runie. Zobaczyliśmy też aleję Szoty Rustawelego, która była świadkiem najważniejszych wydarzeń politycznych ostatnich lat. Wieczorem zjedliśmy kolację w tradycyjnej gruzińskiej restauracji. Nocleg w Tibilisi.
Drugiego dnia pojechaliśmy w stronę prowincji Kachetia, głównego regionu uprawy winorośli. Gruzja jest ojczyzną wina (tradycje winiarskie liczą tu 7 tys. lat!). Wyjeżdżając z Tbilisi w stronę Kachetii przejechaliśmy ulicą Lecha Kaczyńskiego oraz zobaczyliśmy pomnik polskiego prezydenta. Zwiedzanie okolic bogatych w historyczne i architektoniczne zabytki. W programie była m.in. wizyta w urokliwym, malowniczo położonym miasteczku Signagi i zwiedzanie klasztoru Bodbe, gdzie znajduje się grób św. Nino, która w IV wieku schrystianizowała Gruzję.
Nasza trasa wiodła wzdłuż pasma Wielkiego Kaukazu. Nocleg w Tibilisi.
Trzeciego dnia jedziemy słynną Gruzińską Drogą Wojenną; obok Swanetii, jest to najbardziej malownicza część Gruzji. Przejazd pasmem Wielkiego Kaukazu, przekroczenie Przełęczy Krzyżowej (2379 m n.p.m.) – jest to główne pasmo wododziałowe, czyli geograficzna granica między Europą a Azją. Zwiedzamy twierdzę Ananuri. Zobaczyliśmy też położoną na wysokości 2170 m XIV-wieczną cerkiew św. Trójcy (Cminda Sameba). Rozpościera się stąd piękny widok na górę Kazbek (5047 m n.p.m.). Według mitów gruzińskich, to właśnie do tej góry przykuty był Prometeusz. Po drodze zobaczyliśmy kurort narciarski Gudauri. Nocleg w Tibilisi.
Czwartego dnia po śniadaniu przejazd do Mcchety, starożytnej stolicy Gruzji, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie wznoszącego się nad miastem pięknego kościoła Dżwari (wyświęcony w 605 roku!) i monumentalnej katedry Sweti Cchoweli (XI w.), gdzie znajduje się szta Chrystusa i relikwie św. Andrzeja Apostoła.
Następnie droga w kierunku Gori. Po trasie zwiedzanie pięknego, wykutego w skale starożytnego miasta Upliscyche wraz ze wzniesionym w XII w. kościołem św. Jerzego . Przejazd do Borżomi – jednego z najsłynniejszych uzdrowisk Imperium Rosyjskiego, wizyta w parku zdrojowym i picie słynnej wody mineralnej. Następnie przejazd do górskiego kurortu Bakuriani (ok. 1800 m n.p.m.). Kolacja i nocleg w hotelu w Bakuriani.
Piątego dnia przejazd przez pasma malowniczego Małego Kaukazu w kierunku Wardzi. Zwiedzanie wykutego w skale średniowiecznego miasta-klasztoru Wardzia. Położony w górach kompleks wywiera niezapomniane wrażenie. Historia tego miejsca związana jest z rządami największego władcy w dziejach Gruzji – królowej Tamar, świętej Kościoła gruzińskiego. Po drodze zatrzymujemy się przy średniowiecznej twierdzy Chertwisi. Powrót do Tbilisi. Uroczysta kolacja z muzyką i pokazem tańców gruzińskich. Nocleg w Tbilisi.
Szóstego dnia po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd na granicę z Armenią. Już w Armenii zwiedzamy klasztor Haghpat – średniowieczna perła architektury armeńskiej, wpisana na listę UNESCO oraz malowniczo położony zespół klasztorny Sanahin. Następnie droga przez malownicze tereny okolic Dilidżanu („armeńskiej Szwajcarii”) nad jezioro Sewan zwane „ormiańskim morzem”. Jest to jedno z największych na świecie górskich jezior (ok. 80 km długości i ok. 40 km szerokości)– leży na wysokości 2 tys. m n.p.m. Kolacja i nocleg w hotelu nad jeziorem Sewan.
Siódmego dnia po śniadaniu wykwaterowanie i wyjazd w stronę południowo-wschodniej Armenii. Po drodze zatrzymujemy się we wsi Noratus, gdzie zobaczymy największe skupisko chaczkarów – kutych w kamieniu krzyży. Znajduje się tam około tysiąca krzyży, najstarsze z nich pochodzą z wczesnego średniowiecza. Chaczkary są esencją ormiańskiej kultury, najpiękniejsze z nich mają formę ażurowych koronek. Następnie przejechaliśmy przez przełęcz Selim (2410 m n.p.m.) – piękne górskie widoki i dobrze zachowany średniowieczny karawanseraj, czyli zajazd dla karawan wędrujących kiedyś Jedwabnym Szlakiem. W dalszej kolejności zobaczyliśmy największy ormiański klasztor - Tatew (IX wiek). Kompleks wznoszący się nad wysokim kanionem robi imponujące wrażenie. Na uwagę zasługuje „tańcząca kolumna” – kamienny słup, w okresie średniowiecza pełniący rolę sejsmografu. Dostaliśmy się tam nowo wybudowaną, najdłuższą pasażerską kolejką linową świata (5,7km długości) - Księga Rekordów Guinnessa. Klasztor był jednym z centrum edukacyjnym średniowiecznej Armenii. Mieścił się tu jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, gdzie wykładano m.in.: przedmioty humanistyczne, nauki ścisłe, muzykę, sztukę, kaligrafię i malarstwo. Kolacja i nocleg w hotelu w Goris.
Ósmego dnia droga prowadzi nas w kierunku stolicy Armenii. W tym dniu zobaczyliśmy m.in. Zorac Karer, zwane ormiańskim Stonehenge - znajdują się tu słynne menhiry (częściowo obrobione bloki skalne) datowane na VI wiek przed Chrystusem! Najprawdopodobniej są one pozostałością najstarszego na świecie obserwatorium astronomicznego. W programie mieliśmy też arcydzieło średniowiecznej architektury ormiańskiej – klasztor Norawank (z XIII-XIV w.) Obok wspaniałych budowli i pięknych płaskorzeźb (tympanony z wizerunkiem Chrystusa i Matki Bożej) atrakcją były widoki otaczających gór. Krótki przystanek we wsi Areni i wizyta w lokalnej winiarni – degustacja. Właśnie w tej wsi archeolodzy odkryli najstarszą znaną światu winiarnię. Przejazd przez Równinę Araracką. Wizyta w klasztorze Chor Wirap, skąd rozpościera się niezapomniany widok na świętą Górę Ararat. Zgodnie z legendą, w tym klasztorze, w głębokim skalnym lochu, w towarzystwie węży i skorpionów przez 13 lat więziony był Grzegorz Oświeciciel, założyciel Kościoła ormiańskiego. Późnym popołudniem przejazd do Erywania, stolicy Armenii, obiadokolacja i nocleg.
Dziewiątego dnia po śniadaniu przejazd do Eczmiadzynu - centrum ormiańskiego chrześcijaństwa. Legenda głosi, że miejsce budowy świątyni wskazał sam Chrystus. Nazwa świątyni tłumaczona jest jako „miejsce zstąpienia Syna Jednorodzonego”. Zwiedzanie głównej katedry (pierwszy kościół zbudowano tu w 301 roku!). Wizyta w przykatedralnym muzeum, gdzie zobaczyliśmy m.in.: świętą włócznię oraz deskę z arki Noego. Wcześniej, po drodze zwiedziliśmy zespół monastyrów Hripsime i Gajene (VII wiek!). W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy pozostałościach katedry Zwartnoc - lista UNESCO. W VII wieku, kiedy wzniesiono katedrę, miała ona być najpiękniejszym kościołem na świecie. Powrót do Erywania. Wizyta w Matenadaranie - słynnym Instytucie Księgi, który zawiera największą na świecie kolekcję manuskryptów (najstarsza Ewangelia pochodzi z V wieku!). Msza św. w kaplicy św. Grzegorza Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego. Kolacja i nocleg w Erywaniu.
Dziesiątego dnia po śniadaniu przejazd do wykutego w skale zespołu klasztornego Geghard (XII-XIII w.), wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wg legendy w średniowieczu przechowywano tu włócznię, która przebiła bok Chrystusa. Klasztor imponuje swoją prostotą i jednocześnie blaskiem górskiej scenerii. Następnie przejazd do Garni – świątyni z I w. n.e., zbudowanej wg greckich i rzymskich antycznych wzorców. Usłyszeliśmy tu dźwięk duduka, typowego dla Armenii instrumentu wykonanego z drewna moreli. Powrót do Erywania, obiadokolacja i nocleg.
Jedenastego, a zarazem ostatniego dnia zwiedzania, przejazd ulicami Erywania i spacer przez centrum stolicy Armenii: plac Republiki, Aleja Północna, gmach opery, Kaskada. Wizyta w kompleksie Cicernakaberd – upamiętnia ludobójstwo Ormian z 1915 r. Znajduje się tu świerk zasadzony w 2001 r. przez Jana Pawła II. Wizyta w wytwórni koniaku Ararat. Odwiedziliśmy też tradycyjny bazar, gdzie można kupić ormiańskie przysmaki: słodycze, suszone i kandyzowane owoce i orzechy. Kolacja w jednej z tradycyjnych restauracji, gdzie towarzyszyła nam muzyka na żywo i pieśni ludowe.

Zapraszamy do galerii: Pielgrzymka do Gruzji i Armenii 2015
Wejdź do Galerii



Już po raz czwarty nasza parafia gościła uczestników Otwarcia Sezonu Motocyklowego, których z roku na rok przybywa. Tym razem z całego kraju przyjechało około pół tysiąca motocyklistów, których maszyny … nie zmieściły się na przasnyskim rynku, gdzie rozpoczęła się impreza.
Rozpoczynając Mszę św. dla miłośników dwóch kółek ks. Tomasz podkreślił, że są oni jedną wielką rodziną, o czym świadczy znak uniesionej lewej ręki, którym podczas jazdy się pozdrawiają. Do tego stwierdzenia nawiązał także w homilii. – Stanowicie rodzinę, która może być silna tylko z Bogiem. – mówił ks. Tomasz. - Możecie wiele uczynić, jeśli nie będziecie się wstydzić Boga i jeśli będziecie w sercu nosić przekaz Ewangelii. Życzę, aby zaczynający się sezon był owocny, ale niech realizacja waszej pasji nie przysłania Boga i niech pomaga wam, a przez was także innym, Go poznawać.
Zebrane podczas Mszy św. ofiary zostały przeznaczone na rehabilitację Emilii Obrębskiej, która w zeszłym roku uległa ciężkiemu wypadkowi podczas jazdy motocyklem.
Po Eucharystii ks. Tomasz poświęcił wszystkie pojazdy, które po paradzie ulicami Przasnysza udały się do zajazdu Sebory, gdzie odbyła się okolicznościowa impreza integracyjna z wieloma atrakcjami. Organizatorami Otwarcia Sezonu Motocyklowego 2015 były Auto Moto Klub "Rzemieślnik" i Grupa Motocyklowa "ROD".

Zapraszamy do galerii: Otwarcie Sezonu Motocyklowego 2015
Wejdź do Galerii



W naszej świątyni 19 kwietnia 2015 r. miał miejsce Koncert Papieski w I rocznicę kanonizacji Św. Jana Pawła II.

Zapraszamy do galerii: Koncert Papieski 2015
Wejdź do Galerii



Udział w Pielgrzymkach Ruchu Rodzin Nazaretańskich na Jasną Górę to już tradycja naszej parafii. Nasza grupa z ks. Tomaszem Tomczakiem na czele wyruszył jak poprzednio w środku nocy. W tym roku pielgrzymowaliśmy już po raz trzeci i także tym razem była to wyjątkowa pielgrzymka.
XVIII Międzynarodowa Pielgrzymka Ruchu Rodzin Nazaretańskich na Jasną Górę połączona była z centralnymi obchodami jubileuszu trzydziestolecialecia Ruchu. Uroczystości, obchodzone w przeddzień Niedzieli Miłosierdzi Bożego, rozpoczęły się tradycyjnie w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Członków i sympatyków RRN powitał biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz, który podkreślił, że rodziny przedłużają charyzmat Świętej Rodziny z Nazaretu, a rodzice są pierwszymi katechetami dla swoich dzieci.
Drogą telefoniczną pozdrowienia i błogosławieństwo dla uczestników pielgrzymki przekazał bp Andrzej Siemieniewski, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. RRN, przebywający w tym czasie na Górze Błogosławieństw w Ziemi Świętej. Zebrani wysłuchali również jego przesłania. Nawiązując do słów św. Jana Pawła II hierarcha zauważył, że trzydziesta rocznica to dobra okazja, aby przypomnieć sobie całe dziedzictwo duchowe RRN. - Na pierwszy plan wysuwa się pragnienie życia z Matką Bożą, tak jak wyglądało życie w św. Rodzinie w domu w Nazarecie – wyjaśniał bp Andrzej. - Jest to droga prowadząca do spotkania Chrystusa Zbawiciela, na podobieństwo pasterzy i mędrców. Członkowie RRN naśladują św. Jana Apostoła, który z Maryją stał pod krzyżem i z Nią doczekał się w Wieczerniku zstąpienia Ducha Świętego.
Hasłem tegorocznej pielgrzymki były zaczerpnięte z aktu oddania się Matce Bożej RRN słowa: „Na służbę Kościołowi”, które w swej konferencji rozwinął Moderator Krajowy Ruchu, ks. Dariusz Kowalczyk z Warszawy. Za podstawowe zadnie Ruchu uznał on dotarcie do ludzi zagubionych na pograniczach wiary. Jako wzór, według którego powinni ewangelizować członkowie ruchu, wskazał św. Juana Diego, którego niemal pięćset lat temu w Meksyku Maryja wybrała na swojego apostoła.
Po konferencji uczestnicy pielgrzymki jak co roku uroczyście przeszli Alejami Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę. Organizację przemarszu tak jak i spotkania w archikatedrze zapewnili członkowie Ruchu z diecezji płockiej. Służbę porządkową pełnili młodzi wolontariusze z Laboratorium Wiary RRN z Warszawy, Płocka, Mławy i Dąbrowy. Poprowadzili oni również pełne radości śpiewy i modlitwę różańcową. W bazylice jasnogórskiej pielgrzymi modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia i uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu.
Najważniejszym punktem pielgrzymki była uroczysta Msza św. Jubileuszowa sprawowana przez blisko pięćdziesięciu księży pod przewodnictwem abp. Celestino Migliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce.
W homilii abp Nuncjusz nawiązał do aktualnego synodu biskupów na temat rodziny, w którym centralne miejsce zajmuje troska o to, by tworzyć przestrzeń życiową dla rodzin, gdzie mogłyby czuć się spełnione i szczęśliwe, zdolne do stawiania czoła życiowym burzom. W ramach tego zadania uwidacznia się aktualność i doniosłość misji Ruchu Rodzin Nazaretańskich. Tutaj świeccy i kapłani wspólnie stworzyli taką przestrzeń. Nie przez izolowanie rodzin od świata, ale pozostając zanurzonymi w ludzkich problemach, świadomymi ludzkiej kruchości i grożących niebezpieczeństw, podchodząc do nich konstruktywnie, aby w rodzinach mogła zakwitnąć miłość. Źródło siły dla rodzin Ruchu stanowi nie sama psychologia ani socjologia, ale budowanie rodziny jako przedłużenia wspólnoty miłości tworzonej przez Jezusa, Maryję i Józefa w Nazarecie. „Technika” Ruchu polega na trosce o ciągłą obecność Jezusa w rodzinie. On jest światłem, mądrością w trudnościach, odwagą zaczynania od nowa w sytuacji nieufności. On daje siłę, aby przebaczyć i poukładać relacje na nowo. Abp Nuncjusz zapewnił o swojej modlitwie w intencji członków Ruchu Rodzin Nazaretańskich , polecił ich Matce Bożej i przypomniał o konieczności częstego używania słów: proszę, dziękuję, przepraszam.
Pod koniec Mszy św. podziękowania abp. Celestino Migliore złożyli główni organizatorzy pielgrzymki: moderator diecezjalny RRN diecezji płockiej ks. Cezary Siemiński oraz małżeństwo Joanna i Jacek Przybyszowie z Pułtuska z trójką dziećmi. Miłą niespodzianką ze strony hierarchy było zaproszenie do wspólnych pamiątkowych zdjęć dzieci, młodzieży, zespołu muzycznego z Kargowej, który zapewnił oprawę muzyczną Eucharystii, oraz kapłanów.
Wśród liczącej około półtora tysiąca osób rzeszy uczestników pielgrzymki, którzy przybyli ze wszystkich diecezji w kraju oraz z Doniecka na Ukrainie jedną z najliczniejszych grup stanowili członkowie i sympatycy RRN z naszej diecezji. Przyjechali oni m.in. z Płocka, Pułtuska, Gostynina, Sierpca, Modlina, Nasielska, Mławy, Makowa Mazowieckiego i Przasnysza.

Zapraszamy do galerii: XVIII Międzynarodowa Pielgrzymka Ruchu Rodzin Nazaretańskich 2015
Wejdź do Galerii



12 kwietnia 2015 r. w naszej świątyni wystawiona była sztuka, w reżyserii Łukasza Pniaczka przez Myślenicki Teatr Otwarty "Święta Siostra Faustyna".

Zapraszamy do galerii: Spektakl - Św. Siostra Faustyna 2015
Wejdź do Galerii



Zgodnie z dawną polską tradycją, tak jak w wielu miejscach w naszym kraju, wczesnym rankiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w naszej parafii uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej Rezurekcyjnej, którą odprawił ks. Proboszcz Romuald. Poprzedziła ją radosna, ale zarazem pełna powagi procesja eucharystyczna wokół naszej świątyni. Uroczystą procesją rezurekcyjną wraz z całym Kościołem ogłosiliśmy całemu światu radosną wieść: Chrystus żyje, pokonał śmierć, naszą śmierć. Światło Zmartwychwstałego rozjaśnia mrok nocy, śmierci i grzechu.
Noc Paschalna oraz Niedziela Wielkanocna to największe święto chrześcijańskie, pierwszy dzień tygodnia, uroczyście obchodzony w każdą niedzielę przez cały rok. Apostołowie świętowali tylko Wielkanoc i każdą niedzielę, która jest właśnie pamiątką Nocy Paschalnej. Dopiero z upływem wieków zaczęły pojawiać się inne święta i okresy przygotowania aż ukształtował się obecny rok liturgiczny, który jednak przechodzi różne zmiany.
Ponieważ cud Zmartwychwstania jakby nie mieści się w jednym dniu, dlatego też Kościół obchodzi Oktawę Wielkiej Nocy - przez osiem dni bez przerwy wciąż powtarza się tę samą prawdę, że Chrystus Zmartwychwstał. Ostatnim dniem oktawy jest Biała Niedziela, nazywana obecnie także Niedzielą Miłosierdzia Bożego.

Zapraszamy do galerii: Rezurekcja 2015
Wejdź do Galerii



Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym.
Po śmierci krzyżowej i złożeniu do grobu wspomina się zstąpienie Jezusa do otchłani. Wiele starożytnych tekstów opisuje Chrystusa, który "budzi" ze snu śmierci do nowego życia Adama i Ewę, którzy wraz z całym rodzajem ludzkim przebywali w Szeolu.
Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie. W zwyczaju jest też masowe odwiedzanie różnych kościołów i porównywanie wystroju Grobów.
Wielki Piątek i Wielka Sobota to jedyny czas w ciągu roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy św.
O godz. 18 w naszej parafii uczestniczyliśmy w uroczystej liturgii światła, którą sprawował ks. Proboszcz Romuald. Na zewnątrz kościoła celebrans święcił ogień, od którego następnie został zapalony Paschał - wielka woskowa świeca, symbolizująca zmartwychwstałego Chrystusa. Na paschale kapłan żłobi znak krzyża, wypowiadając słowa: "Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen". Umieszcza się tam również pięć ozdobnych czerwonych gwoździ, symbolizujących rany Chrystusa oraz aktualną datę. Następnie Paschał został wniesiony do naszej świątyni, a wierni zapalili od niego swoje świece, przekazując sobie wzajemnie światło. Zwieńczeniem obrzędu światła była uroczysta pieśń (Pochwała Paschału) - Exultet, która zaczyna się od słów: "Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!".
Dalsza część liturgii paschalnej stanowiły czytania przeplatane psalmami. Przypomniały nam one całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. Po blisko pięćdziesięciu dniach powrócił uroczysty śpiew "Alleluja". Celebrans dokonał poświęcenia wody, która przez cały rok będzie służyła przede wszystkim do chrztu. Wszyscy wierni odnowili swoje przyrzeczenia chrzcielne wyrzekając się grzechu, szatana i wszystkiego, co prowadzi do zła oraz wyznając wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.
Po zakończeniu uroczystej liturgii rozpoczęła się adoracja Zmartwychwstałego Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Monstrancji nie okrywał już biały welonem - symbol całunu, w który owinięto ciało zmarłego Jezusa. Licznie uczestniczący w adoracji wierni brali udział w modlitwie różańcowej. Można też było wysłuchać programu słowno – muzycznego, przygotowanego przez zespół muzyczny Amicus Dei.

Zapraszamy do galerii: Wielka Sobota 2015
Wejdź do Galerii



Wielki Piątek to dzień Krzyża, w którym odprawiana jest niepowtarzalna Liturgia Męki Pańskiej. Celebrans, którym w naszej parafii był ks. Jarosław, wraz z ministrantami w ciszy wszedł do świątyni. Przed ołtarzem przez chwilę leżał krzyżem, co dobitnie podkreśliło wyjątkowy charakter wielkopiątkowej liturgii. Po modlitwie wstępnej zostało odczytane proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie usłyszeliśmy czytany z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana.
Po homilii w bardzo uroczystej modlitwie wstawienniczej Kościół poleca Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni. Szczególnie przejmujące są modlitwy o jedność chrześcijan, prośba za niewierzących i za Żydów.
Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż został wyniesiony przed ołtarz. Ks. Jarosław stopniowo odsłaniał ramiona Krzyża, śpiewając trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadali: "Pójdźmy z pokłonem". Aż do Wigilii Paschalnej to właśnie Krzyż był najważniejszym punktem w kościele.
Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku była procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie został wystawiony Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Odśpiewaniem drugiej części Gorzkich Żali rozpoczęła się Jego adoracja. Uczestniczący w niej później wierni mogli wziąć udział w modlitwie różańcowej i programie słowno – muzycznym, który przygotowała młodzież pod kierunkiem ks. Jarosława.

Zapraszamy do galerii: Wielki Piątek 2015
Wejdź do Galerii



W poniedziałek 6 kwietnia 2015 r., o godz. 15:00, zmarł w wieku 81 lat, w kapłaństwie 56 lat, emeryt Ks. Ryszard Rzewnicki.
Msza Święta Pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele parafialnym pw. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu w sobotę 11 kwietnia 2015 roku, o godz. 11:00.
Ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.







W Wielki Czwartek liturgia upamiętnia Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus ustanowił sakrament Eucharystii oraz kapłaństwa. Jest to zarazem okazja, by wyrazić wdzięczność tym wszystkim z którymi Opatrzność Boża złączyła nas na co dzień.
Dla każdego księdza najbliższą rodziną jest Parafia. W imieniu całej Wspólnoty Parafialnej pragniemy złożyć naszym księżom najserdeczniejsze życzenia.

Drodzy księża
Pragniemy złożyć Wam bardzo serdeczne życzenia
obfitych łask Bożych, ufności i nadziei w Panu na długie lata życia.
Pielęgnujcie w sobie dar kapłaństwa, a uśmiech i poczucie humoru
niech zawsze Wam towarzyszą.
Cieszcie się światem i spotkanymi ludźmi,
a serca Wasze niech przepełnia miłość
Niech dobry Bóg, który Was powołał nadaje sens Waszemu życiu.
Niech wspiera Was Maryja Matka Kapłanów.
Niech Duch Święty opromienia swym światłem
każdy dzień Waszej kapłańskiej posługi,
Jezus niech zawsze będzie Waszym Przyjacielem.
Wdzięczni parafianie

Modlitwa za Księży
PANIE JEZU CHRYSTE,
wieczny Arcykapłanie, Ty ofiarowałeś siebie samego
Ojcu na ołtarzu Krzyża i poprzez wylanie Ducha
Świętego, dałeś Twojemu ludowi kapłaoskiemu udział
w Twojej odkupieoczej ofierze.
Wysłuchaj naszej modlitwy
o uświęcenie naszych Księży.
Spraw, aby wszyscy, którzy są wybrani do kapłaostwa
służebnego, mogli stawad się coraz bardziej podobni
do Ciebie, Boski Mistrzu. Niech głoszą Ewangelię
z czystym sercem i nieskalanym sumieniem.
Niech będą pasterzami zgodnie z Twoim Sercem, oddani
służbie Tobie i Kościołowi, i świetlanym przykładem
świętego, prostego i pełnego radości życia.
Poprzez modlitwy Najświętszej Maryi Panny,
Matki Twojej i naszej, doprowadź wszystkich Księży i trzody
powierzone ich opiece do pełni życia wiecznego, gdzie
żyjesz i królujesz z Ojcem i Duchem Świętym,
Jedyny Boże, przez wieki wieków.
AMEN




Od Wielkiego Czwartku, w łączności z całym Kościołem, nasza wspólnota parafialna rozpoczęła uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego wspominamy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa.

W tym roku dzień ten miał szczególny charakter, gdyż przypadał 2 kwietnia, w dziesiątą rocznicę odejścia do Domu Ojca św. papieża Jana Pawła II. Nawiązała do tego jego ulubiona pieśń „Barka”, która zabrzmiała w naszej świątyni na początku uroczystej Mszy św., którą pod przewodnictwem ks. Proboszcza Romualda koncelebrowali wszyscy kapłani naszej parafii. W homilii ks. Tomasz przybliżył nam wydarzenia, które miały miejsce dwa tysiące lat temu w Jerozolimie. Zwrócił uwagę na pewien epizod tamtego dnia, który często bywa zapominany: zdradę Judasza, która stanowi niejako wzór dla późniejszych ludzkich zdrad m.in. zdrad kapłańskich i małżeńskich. – Św. Janie Pawle II, wstawiaj się u Ojca w niebie za nami, byśmy nie ulegali zdradzie! – powiedział na zakończenie ks. Tomasz.
Tego dnia nie zabrakło też życzeń i zapewnień o modlitwie dla wszystkich pracujących w naszej parafii kapłanów. W imieniu całej wspólnoty parafialnej i grup parafialnych złożyła je delegacja wiernych. Po Mszy św. nastąpiło procesjonalne przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji, zwanej "Ciemnicą" (na pamiątkę uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy), gdzie odśpiewaniem Gorzkich Żali rozpoczęła się Jego adoracja.

Zapraszamy do galerii: Wielki Czwartek 2015
Wejdź do Galerii



NIEDZIELA PALMOWA
Odpust parafialny

Niedziela Palmowa zwana też Niedzielą Męki Pańskiej rozpoczyna Wielki Tydzień i zbliża nas do Triduum Paschalnego. Wspominamy w tym dniu wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Niedziela Palmowa należy do najstarszych świąt w tradycji Kościoła. Obchodzona jest na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Jest jednocześnie zapowiedzią męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa - czyli świąt wielkanocnych. Mieszkańcy miasta witali Jezusa z wielką euforią, krzycząc "Hosanna Synowi Dawidowemu" i rzucając gałązki palmowe na drogę w dowód uwielbienia. Na pamiątkę tego wydarzenia przyjął się zwyczaj święcenia w tym dniu ozdobnych palm, symbolizujących nie tylko męczeństwo Chrystusa, ale także odradzające się życie. Zwyczaj święcenia palm wprowadzono jednak dopiero w XI wieku.
Niedziela Palmowa to także dzień naszego odpustu parafialnego, na cześć Chrystusa Zbawiciela. Suma odpustowa odbyła się jak zawsze o godz. 12.00 z licznie przybyłymi wiernymi naszej parafii, kapłanami z dekanatu oraz sztandarami. Tę uroczystą Mszę świętą odprawił nasz tegoroczny rekolekcjonista, ks. Krzysztof Zambrzycki MIC, który wygłosił także homilię i poprowadził procesję eucharystyczna wokół naszej świątyni parafialnej. Naszą uroczystość uświetnili także strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Przasnyszu z orkiestrą oraz strażacy z Karwacza i Zawadek.

Zapraszamy do galerii: Niedziela Palmowa - 2015
Wejdź do Galerii



Od 26 do 28 marca, tradycyjnie przed Niedzielą Palmową, przeżywaliśmy w naszej parafii rekolekcje wielkopostne. Poprowadził je ks. Krzysztof Zambrzycki ze Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Ks. Krzysztof pracuje w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Pokoju w Stoczku Warmińskim, który jest znany także jako jedno z miejsc uwięzienia Prymasa Tysiąclecia, ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przez trzy dni ćwiczeń rekolekcyjnych ks. Krzysztof podzielił się z nami swoimi refleksjami, wyjaśniając na czym polega prawdziwe nawrócenie, co jest istotą głębokiej wiary, jako powinniśmy przeżywać Mszę świętą i Eucharystię. Rekolekcjonista podawał wiele przykładów ilustrujących i uprzystępniający słuchającym jego rozważania. Stawiał też wiele ważnych pytań skłaniających do podjęcia własnego, pogłębionego zastanowienia i refleksji.
Ks. Krzysztof poprowadził nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami naszej parafii. Odbywała się ono drugiego dnia rekolekcji po zapadnięciu zmroku, przy blasku niesionych pochodni. Przygotowane przez ks. Jarosława Borka rozważania przy poszczególnych stacjach czytali członkowie grup parafialnych m.in. Ruchu Rodzin Nazaretańskich, Koła Biblijnego oraz młodzież. Nabożeństwo zakończyło się przy naszej świątyni parafialnej, gdzie jego uczestnicy, stojąc w strugach ulewnego deszczu, usłyszeli rozważania stacji XV – Zmartwychwstanie.
Księdzu Krzysztofowi, za trud głoszenia Słowa Bożego dla nas składamy, serdeczne podziękowania. Życzymy zarazem, by te zbliżające się Święta Zmartwychwstania Pańskiego, były pełne łask od Boga płynących, by Dobry Jezus zawsze Go prowadził ścieżkami dobra i wielkiej życzliwości ludzi.
W ramach rekolekcji wielkopostnych do Szkoły Podstawowej nr 1 został zaproszony ks. Maciej Będziński - krajowy sekretarz Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary oraz Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła.
W bardzo ciekawy sposób przedstawił sytuację ludzi mieszkających w Zambii, ilustrując swoje wypowiedzi filmami, zdjęciami oraz kolorowymi eksponatami z afrykańskiej ziemi. Opowiedział też jak wygląda życie tamtejszych dzieci - w czym jest podobne, a czym się różni od życia dzieci w Polsce.
Ks. Maciej przy dźwiękach gitary zachęcił dzieci do wspólnej zabawy z piosenką oraz nauczył przeżegnać się w jednym z języków afrykańskich.




W dniach od 6 do 8 marca 2015 r. małżeństwa z Ruchu Rodzin Nazaretańskich przy naszej parafii, uczestniczyły w rekolekcjach dla rodziców 40+ . Tematem przewodnim rekolekcji było: „Jak wrócić do siebie, kiedy dzieci odeszły”.
Rekolekcje odbywały się w miejscowości Zamek Bierzgłowski, oddalonej kilkanaście kilometrów od Torunia. Miejscem rekolekcji był gotycki zamek z XIII w., w którym obecnie mieści się Diecezjalne Centrum Kultury. Uczestnicy rekolekcji brali udział we Mszy Św., adoracji Najświętszego Sakramentu i medytacjach, w pięknie odrestaurowanej kaplicy zamkowej. Natomiast konferencje dla małżeństw odbywały się w gotyckiej sali rycerskiej. Rekolekcje zgromadziły ponad 30 par małżeńskich, których dzieci już opuściły dom rodzinny, lub niebawem to uczynią.
Nadchodzi taki moment w życiu małżonków, że ich dzieci opuszczają, bo zaczynają studia w innym mieście, rozpoczynają pracę, czy zakładają swoje rodziny. Przybyli na rekolekcje małżonkowie mogli zastanowić się nad relacjami względem siebie i Boga. Uczestnictwo w konferencjach prowadzonych przez moderatora RRN ks. Sławomira Kowalskiego, pozwoliło na znalezienie odpowiedzi na pytanie: „Jak zachwycić się miłością swego powołania?”. Podczas rekolekcji była możliwość spowiedzi i rozmowy duchowej. Uczestnicy mogli podzielić się swoimi doświadczeniami podczas spotkań grupowych, a także porozmawiać z terapeutą rodzinnym.
Modlitwa oraz medytacje z rozważaniem, wskazały na wartość największą daną każdemu człowiekowi, jaką jest zwrócenie się do Boga z prośbą o łaskę miłości i zrozumienia dla siebie małżonków oraz błogosławieństwo ich dzieciom w realizacji życiowego powołania.

Zapraszamy do galerii: Rekolekcje Ruchu Rodzin Nazaretańskich - 2015
Wejdź do Galerii



13 marca 2013r. podczas drugiego dnia konklawe, zwołanego w związku z rezygnacją papieża Benedykta XVI, w piątym głosowaniu został wybrany na nowego papieża, kardynał Jorge Mario Bergoglio. Tradycyjny biały dym, obwieszczający światu wybór nowej głowy Kościoła, pojawił się o godz. 19:06. Wybór imienia podyktowany został chęcią zajęcia się problemami biednych i nędzarzy, na wzór św. Franciszka z Asyżu, jak to zostało zakomunikowane przez elekta kardynałom tuż po wyborze. Papież Franciszek na początku inauguracyjnego wystąpienia odmówił Modlitwę Pańską za swojego poprzednika, Benedykta XVI. Następnie poprosił wiernych o odmówienie modlitwy za swój pontyfikat, po czym udzielił pierwszego błogosławieństwa. Wezwał też do modlitwy o ogólnoświatowe braterstwo.

Modlitwa za Ojca Świętego Franciszka
Jezu, jedyna Drogo do Ojca,
Prawdo i Życie człowieka.
Ty Obiecałeś prowadzić swój Kościół
do końca czasów.
Ty wybrałeś naszego Ojca Świętego, Franciszka,
ustanawiając go Pasterzem Kościoła Powszechnego.
Udziel mu pełni łask Ducha Świętego,
niech utwierdza nas w wierze
i prowadzi nas we wspólnocie nadziei i miłości.
Za wstawiennictwem Maryi, Dziewicy i Matki,
zjednocz nas z Następcą św. Piotra
i umacniaj nas w każdej Eucharystii,
dając nam siłę, byśmy pocieszali prześladowanych,
byli solidarni z biednymi i cierpiącymi,
głosząc Twoją Śmierć i Zmartwychwstanie
wszystkim narodom Ziemi.
Amen.







28 lutego 2015r. w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymiim. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Przasnyszu odbył się Dekanalny turniej piłki nożnej halowej Liturgicznej Służby Ołtarza. W rozgrywkach uczestniczyło 120 ministrantów z Parafii Dekanatu Przasnyskiego. Udział w turnieju wzięli ministranci z par. pw. św. Stanisława BM – Czernice Borowe, par. pw. św. Macieja – Pawłowo, par. pw. Chrystusa Zbawiciela – Przasnysz, par. pw. św. Stanisława Kostki – Przasnysz, par. pw. św. Wojciecha – Przasnysz, par. pw. św. Stanisława BM - Święte Miejsce, par. pw. św. Jana Chrzciciela –Węgra. Mecze odbywały się z podziałem na 3 grupy, tj. szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i szkół średnich.

W kategorii szkół podstawowych :
I.  Par. pw. św. Stanisława BM – Czernice Borowe
II.  Par. pw. Chrystusa Zbawiciela – Przasnysz
III.  Par. pw. św. Stanisława BM - Święte Miejsce

W kategorii szkół gimnazjalnych:
I.  Par. pw. św. Stanisława BM – Czernice Borowe
II.  Par. pw. św. Stanisława BM - Święte Miejsce
III.  Par. pw. św. Stanisława Kostki – Przasnysz

W kategorii szkół średnich:
I.  Par. pw. św. Stanisława BM – Czernice Borowe
II.  Par. pw. Chrystusa Zbawiciela – Przasnysz

Zdobywcy pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach szkolnych zakwalifikowali się do Rejonowego Turnieju Piłki Nożnej Halowej LSO. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Dziękuje Dyrekcji SP. Nr. 1, Księżom Proboszczom, Księżom Wikariuszom Dekanatu Przasnyskiego oraz arbitrom za udział i pomoc w organizacji i przebiegu turnieju.

Ks. Tomasz Tomczak

Zapraszamy do galerii: Dekanalny turniej piłki nożnej halowej Liturgicznej Służby Ołtarza - 2015
Wejdź do Galerii




Dekanalny konkurs biblijny z Ewangelii św. Łukasza

04 marca 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się Dekanalny Konkurs Biblijny z Ewangelii św. Łukasza. W konkursie wzięli udział zwycięzcy konkursów parafialnych naszego dekanatu przasnyskiego. Parafię Chrystusa Zbawiciela reprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi: Małgorzata Niestępska (kl. VI b), Patryk Zagroba (kl. VI c) i Jan Mikulski (kl. V b).
Zwycięzcą, który wykazał się największą wiedzą biblijną został Jan Mikulski, uczeń kl. V b Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Przasnyszu. To on będzie reprezentował naszą Parafię Chrystusa Zbawiciela i Dekanat Przasnysz w konkursie biblijnym na szczeblu diecezjalnym wraz z dwoma uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 w Przasnyszu.
Wszystkim uczestnikom Konkursu biblijnego, a szczególnie zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Szczęść Boże.

Zapraszamy do galerii: Dekanalny konkurs biblijny - 2015
Wejdź do Galerii




Dzień Patronalny to zarazem okazja, by wyrazić wdzięczność tym wszystkim z którymi Opatrzność Boża złączyła nas na co dzień. 7 lutego br. ks. kan. Romuald Ciesielski świętuje swój Dzień Patrona i 52 dzień swoich urodzin.
Dla każdego księdza najbliższą rodziną i całym życiem jest Parafia. W imieniu całej Wspólnoty Parafialnej pragniemy złożyć ks. Proboszczowi najserdeczniejsze życzenia.

Drogi księże Proboszczu
Z okazji Imienin i Urodzin pragniemy złożyć Ci
bardzo serdeczne życzenia obfitych łask Bożych,
ufności i nadziei w Panu na długie lata życia.
Pielęgnuj w sobie dar kapłaństwa, a uśmiech i poczucie humoru niech zawsze Ci towarzyszą.
Ciesz się światem i spotkanymi ludźmi, a serce Twoje niech przepełnia miłość
Niech dobry Bóg, który Cię powołał nadaje sens Twojemu życiu.
Niech wspiera Cię Maryja Matka Kapłanów. Niech Duch Święty opromienia swym światłem każdy dzień Twojej kapłańskiej posługi,
Jezus niech zawsze będzie Twoim Przyjacielem.
Wdzięczni parafianie


Modlitwa za księdza

"Panie Jezu,
Ty kazałeś swoim Apostołom,
by na całym świecie głosili
Twoją Ewangelię, by rozgrzeszali
i podczas każdej Mszy św. ,
aż do Twojego przyjścia,
głosili Twoją śmierć i zmartwychwstanie.
Wiemy, Panie,
jak bardzo kochasz swoich kapłanów.
Dziękujemy Ci za naszego księdza Proboszcza
Dziękujemy za to, że głosi nam Twoją naukę,
że w Twoim imieniu nam przebacza,
że rozdaje nam Twoje Ciało.
Niech On będzie kapłanem
według Twego Serca.
Niech będzie mądry i święty.
Przytul go z miłością
jak Jana do swego serca,
a my modlitwą
będziemy podtrzymywać jego ręce. "



orszak3k.jpg

Z królem Melchiorem do Betlejem
Orszak Trzech Króli 2015

Tak jak w zeszłym roku nasza wspólnota parafialna uczestniczyła w Orszaku Trzech Króli, który po raz drugi odbył się w Przasnyszu. Po Mszy św. o 11:30 na czele z naszymi kapłanami oraz jadącym na koniu królem Melchiorem i jego dworem wyruszyliśmy do Rynku.
W atmosferę Święta Objawienia Pańskiego wspaniale wprowadził nas swym kazaniem ks. Tomasz Tomczak, który przypomniał, że już od dwóch tysięcy lat świat podziwia Trzech Mędrców. Przywołał też przykład znanego francuskiego dziennikarza, pisarz i filozofa André Frossarda, który jako ateista po przypadkowej wizycie w kościele przeżył głębokie nawrócenie.
W szczegóły organizacyjne wprowadził nas p. Bogdan Ćwiek – koordynator parafialny z ramienia Kościoła Domowego, który był głównym organizatorem Orszaku Trzech Króli w Przasnyszu.
Wędrówka naszego zielonego orszaku przebiegała w radosnej atmosferze wspólnego świętowania. Gorących serc nie zraziła mroźna aura. W drodze śpiewaliśmy kolędy, idąc za przykładem naszego chóru parafialnego z p. organistą Sylwestrem na czele. Po dotarciu na Rynek nasz zielony orszak połączył się z czerwony orszakiem króla Kacpra z parafii św. Wojciecha i z niebieskim króla Baltazara z parafii św. Stanisława Kostki. Wszyscy odmówiliśmy modlitwę Anioł Pański. Następnie dzieci i młodzież z przasnyskich szkół zaprezentowały jasełka, w których ważne role odegrali również księża; z naszej parafii byli to ks. proboszcz Romuald Ciesielski i ks. Tomasz. Wśród licznie przybyłych wiernych pojawili się rzymscy żołnierze, aby jak niegdyś w Betlejem przeprowadzić spis ludności. Ich role zagrali przasnyscy harcerze. Na rynku pojawili się także Maryja i Józef, którzy wędrując wśród ludzi szukali dla siebie schronienia. Zanim udało im się je znaleźć w ubogiej stajence, na ustawionej na Rynku scenie rozegrało się wiele ważnych wydarzeń m.in. zwycięska walka sił dobra i zła oraz zwiastowanie pasterzom narodzin Mesjasza w Betlejem. W tym czasie królowie w asyście swych dworzan kilkakrotnie okrążyli Rynek.
Kolejne jasełkowe sceny przeplatane były śpiewem kolęd, który przy akompaniamencie orkiestry strażackiej poprowadził specjalnie na tę okazję powołany chór orszakowy. W jego skład weszły połączone siły chórów i zespołów z Przasnysza i okolic. Po dotarciu do stajenki hołd i dary Świętej Rodzinie złożyli trzej monarchowie.
Następnie rozstrzygnięty został konkurs na najpiękniejszą Gwiazdę Betlejemską. Wszyscy chętni mogli pokrzepić się i rozgrzać gorącymi napojami i przekąskami, serwowanymi przez kuchnię polową.
Zwieńczeniem orszaku był koncert kolęd w kościele ojców pasjonistów, w wykonaniu Ryszarda Morki, solisty Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Teatru Muzycznego Roma w Warszawie.

Zapraszamy do galerii: Orszak Trzech Króli - 2015
Wejdź do Galerii



Archiwum: Rok 2010-2011
Archiwum: Rok 2012
Archiwum: Rok 2013
Archiwum: Rok 2014





Menu

Strona główna
Historia
Duszpasterze
Porządek nabożeństw
Kancelaria Parafialna
Życie Parafialne
Intencje Mszalne
Ogłoszenia Parafialne
Felietony
Kraina Łagodności
Grupy Parafialne
Powołania
Galeria
Ciekawe strony
Konkursy dla najmłodszych
Parafia na YOUTUBE
Ciekawy film
Kontakt



© 2004 - 2011 Parafia Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu
Al. Jana Pawła II 10, 06-300 Przasnysz, tel. (29) 752 39 93

www.opoka.org.pl