|
Życie Parafialne
Informacje w sprawie transmisji Mszy Świętych:
Niedziela - godz. 10:00
Transmisja z naszej świątyni odbywa się na kanale YouTube naszej parafii.
Poniżej link do kanału YouTube:
https://www.youtube.com/channel/UCqBQslOUkzogIJCSHhfwqKw/videos
Niedziela
7:00 - TVP 1
9:00 - Polskie Radio, Program Pierwszy
9:00 - Polsat News
9:30 - TV TRWAM
10:30 - Polsat Rodzina (Msza św. dla dzieci)
11:00 - TVP 1
13:00 - TVP Polonia
Od poniedziałku do soboty:
7:00 – z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze – TVP1
13:30 - z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze - TV TRWAM
NABOŻEŃSTWA
Niedziela, godz. 12:00 - Anioł Pański z Watykanu - TVP1, TV TRWAM
Codziennie, godz. 15:00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego z Łagiewnik - TVP3; niedziela - TVP1, TVP3
Codziennie, godz. 21.00 - Apel Jasnogórski z Jasnej Góry - TV TRWAM
Poniżej linki do transmisji na żywo z kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze:
Kanał YouTube: Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów
Strona internetowa Jasnej Góry
Relikwie św. Siostry Faustyny oraz księga pamiątkowa dziś, w drugą niedzielę Adwentu, na zakończenie uroczystej Mszy Św. zostały przekazane Rycerzom Jana Pawła II z Pułtuska.
Bogu niech będą dzięki za wszelkie łaski i piękny czas peregrynacji relikwii św. Siostry Faustyny i wystawy w dekanacie przasnyskim.
Jezu ufam Tobie!
Rycerze Zakonu Jana Pawła II z chorągwi Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu
DEKRET BISKUPA PŁOCKIEGO
W związku z coraz trudniejszą sytuacją epidemiczną spowodowaną pandemią COVID-19, mając na uwadze nowe decyzje władz państwowych oraz rekomendację Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 23 października br., zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, niniejszym z dniem 23 października 2020 roku udzielam do odwołania dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane, dla wszystkich wiernych Diecezji Płockiej oraz wszystkich osób przebywających na jej terenie.
Przypominam, że skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie proszę, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, podejmowały dzieła miłosierdzia oraz na różne inne sposoby wyrażały i realizowały swoje poczucie przynależności i odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła, szczególnie w jego lokalnym, parafialnym wymiarze. Zachęcam też do regularnej duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
Proszę ponadto, aby nadal organizować transmisje na żywo z parafialnych celebracji liturgicznych. W przypadku trudności organizacyjnych zachęcam do informowania wiernych o propozycjach ogólnopolskich.
W tym trudnym czasie ponownie proszę wszystkich drogich kapłanów, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich o modlitwę, szczególnie przez wstawiennictwo św. Rocha, za osoby dotknięte pandemią koronowirusa, za wszystkich, którzy chorym pomagają - lekarzy, personel medyczny i służby sanitarne i mundurowe oraz za przedstawicieli władz podejmujących trudne decyzje zmierzające do zwalczenia pandemii.
Módlmy się również o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Miłosiernemu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek panującej pandemii.
† Piotr Libera
Biskup Płocki
Ks. Piotr Grzywaczewski
Kanclerz
Przyjęcie relikwii św. Jana Pawła II w parafii p.w. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu
Relikwie św. Jana Pawła II pierwszego stopnia (kroplę krwi) przyjęła 16 października 2020 r. parafia p.w. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu. Mszy św. z tej okazji przewodniczył ks. biskup Mirosław Milewski: - Zachwyćcie się życiem i nauczeniem naszego wielkiego Rodaka, nie lękajcie się - jak On - mieć serca otwarte dla Chrystusa – wezwał biskup.
Bp Mirosław Milewski przewodniczył Mszy św. w kościele parafii p.w. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu po wprowadzeniu relikwii św. Jana Pawła II. Przypomniał, że Papież 22 października 1978 r. wypowiedział pamiętne słowa: „Nie bójcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. Uznano je za programową wypowiedź trwającego prawie 27 lat pontyfikatu.
Podczas podróży apostolskich Ojciec święty „pukał do drzwi domów i serc ludzi na wszystkich kontynentach”. Były one impulsem do historycznych gestów Papieża, wyrażających wolę dialogu i pojednania. Jako pierwszy papież w dziejach Jan Paweł II odwiedził kościół luterański, synagogę i meczet. Za nieocenione uważa się jego zasługi dla dialogu katolicko-żydowskiego. Był pierwszym Papieżem, który jadł z robotnikami obiad w stołówce, zasiadł przy stole z bezdomnymi, odwiedzał ośrodki pomocy dla najuboższych.
Bp Milewski zaakcentował, że wierni przasnyskiej parafii tego dnia otrzymują „potężnego orędownika przed tronem Bożym”. Poprosił, aby zachwycili się życiem wielkiego Rodaka i jego nauczaniem, znaleźli w nim wzór do naśladowania. Za jego przyczyną niech proszą Boga o to, czego im potrzeba, dziękują za otrzymane dary, przepraszają za grzechy i ludzkie ułomności.
Zaapelował, aby nie lękali się - jak On - mieć serca otwarte dla Chrystusa, nie lękali się utrapień obecnego czasu: „Bóg mówi do swojego ludu przez różne wydarzenia, również przez choroby i pandemie. Jeszcze niezbyt wyraźnie widzimy ten plan Boży wobec świata i nas samych, ale z pewnością Bóg realizuje swoje zamierzenia wobec ludzkości i człowieka. Jan Paweł II zdaje się dziś mówić, abyśmy wszystko i bez reszty zawierzyli Chrystusowi i Jego Matce Najświętszej. Dlatego pomimo niepewności dnia dzisiejszego nie martwy się zbytnio o dzień jutrzejszy. Jesteśmy bardzo w rękach Bożych” - głosił bp Milewski.
Relikwie św. Jana Pawła II pierwszego stopnia (kroplę krwi) wspólnota parafii p.w. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu otrzymała z rąk kard. Stanisława Dziwisza. Znalazły się one w relikwiarzu ufundowanym przez parafian (dzieci pierwszokomunijnych). Stałym miejscem relikwiarza będzie ołtarz boczny, przy którym znajduje się figura Matki Bożej Fatimskiej, relikwie św. Pastuszków z Fatimy i ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
„Przyjęcie relikwii św. Jana Pawła II w naszej parafii jest związane m.in. z obecnością Zakonu Rycerzy Jana Pawła II. Pragniemy rozszerzać i promować kult świętego Papieża. Chcemy, aby jego życie i nauczanie stało się wskazówką dla wiernych. To nasz Patron na trudne czasy” – podkreślił ks. kan. Romuald Ciesielski, proboszcz parafii p.w. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu.
W najbliższy piątek - 16 października - podczas uroczystej Mszy Świętej o godz. 17.00 pod przewodnictwem JE ks. bp. Mirosława Milewskiego zostaną wprowadzone do naszej Parafii relikwie św. Jana Pawła II. Zapraszamy do uczestnictwa w Eucharystii.
W Dzień Papieski, obchodzony pod hasłem „TOTUS TUUS”, odbyło się w naszej Parafii wręczenie Pisma Świętego. W ubiegłą niedzielę, 11 października, po Mszy Świętej o godz. 13.00 - tradycyjnie sprawowanej w intencji wszystkich Parafian - nastąpiło przekazanie Biblii dzieciom z klas IV. Uczniowie razem ze swoimi rodzicami przygotowują się do Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego, dlatego otrzymali kolejną pamiątkę.
Serdecznie zachęcamy Was, drogie dzieci, abyście jak najczęściej sięgały po Pismo Święte, które otrzymałyście. Niech Żywe Słowo Boga będzie obecne w naszych rodzinach każdego dnia.
Ad maiora natus sum! -
Do wyższych rzeczy jestem stworzony!
Parafialna Rowerowa Pielgrzymka do Rostkowa
W związku z Uroczystością Świętego Stanisława Kostki, przypadającą 18 września, naszego współziomka z Rostkowa, Rycerze Jana Pawła II z naszej Chorągwi Chrystusa Zbawiciela razem ze swoim Kapelanem – ks. kan. Romualdem Ciesielskim, postanowili zorganizować Parafialną Rowerową Pielgrzymkę do miejsca urodzin Świętego. W minioną niedzielę – 20 września - po Mszy Świętej o godz. 13.00 liczna grupa pielgrzymów na czele z naszym Księdzem Proboszczem wyruszyła do Rostkowa. Po dotarciu na miejsce wszyscy zostali serdecznie powitani przez kustosza Sanktuarium, a zarazem Proboszcza Rostkowskiej Parafii – Księdza kanonika Adama Chmielewskiego.
Gospodarz miejsca przybliżył rowerowym pielgrzymom postać Świętego Stanisława Kostki, jego interwencje w dziejach Polski oraz zaprosił do refleksji nad własnym postępowaniem. Zaznaczył, że święci przeszli już tę drogę, którą teraz my kroczymy, dlatego też mamy ich naśladować i czerpać przykład z ich życia. Na zakończenie pobytu w Rostkowie wszyscy odmówili Litanię do Świętego Stanisława Kostki oraz zobaczyli elementy ściśle związane ze św. Stasiem, a są to: staw, nad którym się modlił, gdzie według tradycji młodzieniec uciszał żaby modlitwą i od tej pory panuje tam cisza; lipa, pod którą również często się modlił oraz kamień z odciśniętą stópką Świętego. Po tym pielgrzymi na rowerach ruszyli w drogę powrotną do Przasnysza.
Przypomnijmy, że Święty Stanisław Kostka jest patronem dzieci i młodzieży, naszego miasta, naszej Ojczyny oraz głównym patronem diecezji płockiej. Polecajmy się często jego wstawiennictwu i odwiedzajmy miejsce uświęcone jego życiem – Rostkowo.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom pielgrzymki, naszemu Księdzu Proboszczowi – ks. Romualdowi oraz Księdzu Adamowi Chmielewskiemu za ciepłe przyjęcie nas w Sanktuarium.
Do zobaczenia w przyszłych przedsięwzięciach!
Święty Stanisławie Kostko, módl się za nami!
W deszczową, ostatnią niedzielę sierpnia przeżywaliśmy w naszej Parafii Dożynki – dziękczynienie Bogu za plony i trud całorocznej pracy rolników. Na rozpoczęcie Mszy Świętej przedstawiciele wiosek razem ze swoimi wieńcami dożynkowymi zostali uroczyście wprowadzeni do świątyni przez naszego Księdza Proboszcza – ks. kan. Romualda Ciesielskiego. Po tym ustawili dary swojej pracy przed ołtarzem, by wspólnie uczestniczyć w Eucharystii sprawowanej w intencji rolników z naszej Parafii. Homilię wygłosił ks. Andrzej Żywiałowski, wikariusz naszej wspólnoty parafialnej, którą rozpoczął słowami wiersza Cypriana Kamila Norwida:
„Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
Dla darów nieba,
Tęskno mi, Panie.”
W swoim kazaniu wskazał na wartość pracy rolników i wyraził słowa dziękczynienia dla ich codziennego trudu. Po nim Ksiądz Proboszcz poświęcił przygotowane wieńce dożynkowe. Na zakończenie Eucharystii wszyscy podzieliliśmy się chlebami dziękczynnymi.
W tym roku szczególne podziękowania kierujemy do mieszkańców następujących wiosek, które przygotowały wieńce dożynkowe oraz wspomniane chleby: Karwacz, Góry Karwackie i Polny Młyn, Zawadki i Wandolin. Bóg zapłać!
Wszystkim rolnikom i pracującym na roli życzymy obfitych łask i błogosławieństwa Bożego na każdy dzień trudu pracy. Szczęść Boże!
Dokumenty do pobrania
Deklaracja rodziców dziecka pierwszokomunijnego:
Kliknij, aby pobrać "DEKLARACJĘ RODZICÓW
DZIECKA PIERWSZOKOMUNIJNEGO"
Zgłoszenie do Generalnej Komunii Św.:
Kliknij, aby pobrać "FORMULARZ ZGŁOSZENIA DO GENERALNEJ KOMUNII ŚW."
Zgłoszenie kandydata do Bierzmowania:
Kliknij, aby pobrać "FORMULARZ ZGŁOSZENIA KANDYDATA DO BIERZMOWANIA "
Na uroczystej Mszy Świętej o godz. 10.00 sprawowanej w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - 15 sierpnia - przez naszego ks. Proboszcza ks. kan. Romualda Ciesielskiego dziękowaliśmy Bogu za wolność naszej Ojczyzny.
Przy licznym udziale władz samorządowych na czele z Burmistrzem naszego miasta - Łukaszem Chrostowskim, Wicestarostą Powiatu Przasnyskiego - Waldemarem Trochimiukiem, Wójt Gminy Przasnysz - Grażyną Wróblewską, Przewodniczącym Rady Miasta - Wojciechem Długokęckim, delegacją Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu, Komendantem Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu - Waldemarem Białczakiem, Nadleśniczym Nadleśnictwa Przasnysz - Stanisławem Czarzastym oraz przede wszystkim Żołnierzy Przasnyskiej Jednostki Wojskowej 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu, z pocztem sztandarowym, kompanią honorową, na czele z dowódcą - płk Bogusławem Postkiem, wspominaliśmy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.
„Cud nad Wisłą”, jakim określa się zwycięstwo Polaków nad Bolszewikami, przypisuje się właśnie Matce Bożej. Dlatego w ten uroczysty dzień modliliśmy się za wszystkich poległych w obronie naszej Ojczyzny i prosiliśmy Chrystusa i Jego Matkę o opiekę nad Naszym Narodem.
Uroczystą Eucharystię rozpoczęła pieśń Maryjna „Z dawna Polski” w wykonaniu Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Przasnysza, która zadbała o oprawę całej Mszy Świętej. Ksiądz Proboszcz w trakcie swojej homilii mówił, że „Wniebowzięcie jest swego rodzaju zakończeniem wielkich rzeczy, jakich Bóg dokonał w Niej samej (w Maryi), ale jest też początkiem wielkich dzieł, jakie Bóg dzisiaj dokonuje przez Nią i jakie Ona sama dokonuje pośród nas”. Dalej wspomniał, że dzień 15 sierpnia, jest nie tylko świętem kościelnym, ale też państwowym i wojskowym. Dlatego na Eucharystii byli obecni żołnierze, którzy tego dnia obchodzą Święto Wojska Polskiego, aby razem ze wszystkimi prosić Boga o błogosławieństwo dla siebie i swoich rodzin. Na zakończenie Mszy Świętej Wielki Rycerz Zakonu Rycerzy Jana Pawła II - Stefan Kuskowski - z naszej parafialnej Chorągwi złożył życzenia dla wszystkich wojskowych.
My również składamy serdeczne życzenia wszystkim żołnierzom, szczególnie z naszej przasnyskiej Jednostki Wojskowej 2. Ośrodka Radioelektronicznego. Prośmy też Wniebowziętą, aby orędowała u Chrystusa za całą naszą wspólnotą parafialną, która w dniu dzisiejszym obchodzi 22 rocznicę powstania oraz za kapłanami pracującymi w naszej Parafii.
PILNIE POTRZEBNA KREW
Zachęcamy wszystkich do oddania krwi dla dziecka z naszej Parafii. U dwulatka zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową. Prosimy wszystkich o pomoc, tych którzy by mogli oddać krew. Bus krwiodawstwa będzie podstawiony 24 sierpnia 2020 r. w Rynku Miejskim przy Ratuszu w godzinach 9.00 - 13.00. Przed oddaniem krwi należy zaznaczyć, że „ODDAJĘ KREW DLA BŁAŻEJA BRZOSTOWSKIEGO, KTÓRY LEŻY NA ODDZIELE ONKOLOGICZNYM W SAMODZIELNYM PUBLICZNYM DZIECIĘCYM SZPITALU KLINICZNYM W WARSZAWIE”.
Należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (ze zdjęciem).
ODDANIE KRWI NIE STANOWI ZAGROŻENIA DLA ZDROWIA!
W chłodny środowy poranek, a nawet jeszcze przed świtem - 5 sierpnia - jako Rycerze Jana Pawła II z naszej Chorągwi Chrystusa Zbawiciela wyruszyliśmy razem ze swoim Kapelanem - Księdzem Proboszczem Romualdem Ciesielskim - z pielgrzymką do Krakowa. Cel wyjazdu był bardzo szczególny, ponieważ głównym punktem dnia było spotkanie z ks. Kardynałem Stanisławem Dziwiszem, w którego czasie nastąpiło przekazanie Relikwii Świętego Jana Pawła II. Jednak zanim się ono odbyło, Bracia Rycerze zwiedzili Katedrę na Wawelu. Następnie złożyliśmy wspomnianą wizytę u wieloletniego sekretarza Karola Wojtyły - kard. Dziwisza. W trakcie ojcowskiego spotkania otrzymaliśmy Relikwie naszego Patrona, które będą uroczyście wprowadzone do naszej Parafii 16 października 2020 roku. Po tym udaliśmy się do Łagiewnik. Tam wstąpiliśmy na modlitwę do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz odwiedziliśmy pobliską Bazylikę. Ostatnim punktem naszej rycerskiej pielgrzymki było Sanktuarium Świętego Jana Pawła II.
Dziękujemy za piękną inicjatywę naszego Kapelana - ks. Romualda, i już dziś zapraszamy wszystkich na uroczystość wprowadzenia Relikwii Św. Jana Pawła II.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Pielgrzymki do Krakowa w poniższym linku:
Wejdź w zdjęcia - Pielgrzymka Rycerzy Jana Pawła II do Krakowa
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Pielgrzymki do Krakowa w poniższym linku:
Wejdź w zdjęcia - Pielgrzymka Rycerzy Jana Pawła II do Krakowa
Dziś, 12 lipca 2020 r., grupa 10 dorosłych mężczyzn z naszej parafii wstąpiła w szeregi Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, a zarazem stała się Braćmi Założycielami tutejszej Chorągwi. To właśnie w te niedzielne południe podczas uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przez trzech księży: naszego Księdza Proboszcza Romualda Ciesielskiego, Księdza Tomasza Brzezińskiego — Diecezjalnego Kapelana Rycerzy oraz Księdza Artura Janickiego — dyrektora Szkół Katolickich w Płocku, została powołana do istnienia Chorągiew Chrystusa Zbawiciela. Przy licznym udziale Zacnych Braci Rycerzy z całej diecezji płockiej na czele z Prowincjałem Polskim oraz Komandorem diecezji został odczytany dekret o erygowaniu wspólnoty oraz nastąpiło ślubowanie nowo zaprzysiężonych. Słowa przysięgi wypowiedziało również 3 młodych Kadetów, którzy będą się przyglądać Rycerzom, by po otrzymaniu pełnoletniości móc do nich przystąpić. Kapelanem naszej przasnyskiej Chorągwi został nasz Ksiądz Proboszcz Romuald Ciesielski, który udzielił błogosławieństwa powołanym Braciom.
Vivat Jezus!
Totus Tuus!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Uroczystości Inwestytury w poniższym linku, dzięki uprzejmości Pani Ewy Łukasiak:
Wejdź w zdjęcia - Powołanie Chorągwi Chrystusa Zbawiciela
W najbliższą niedzielę - 12 lipca 2020 r. - na Mszy św. o godz. 13.00 w naszej parafii będziemy gościć Zakon Rycerzy Jana Pawła II z Generałem na czele. Tego dnia zostanie powołana u nas Chorągiew Rycerzy Jana Pawła II. Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w tej uroczystości, wstąpienia w szeregi Zacnych Braci oraz do zapozniania się z misją wspólnoty poniżej.
Zasadniczym celem Zakonu Rycerzy Jana Pawła II jest formacja katolików-mężczyzn świeckich poprzez stawianie sobie wzór osoby patrona - Świętego Jana Pawła II (Karola Wojtyły), który swoim świadectwem pokazywał jak harmonijnie można łączyć męskość i świętość zarówno dziś jak i w wymiarze uniwersalnym. Swoje powołanie Rycerze Jana Pawła II chcą realizować poprzez zaangażowanie w takie rodzaje aktywności jak:
- dążenie do świętości swoich członków
- obrona wartości chrześcijańskich, w tym rodziny, życia (od poczęcia do naturalnej śmierci)
- dbanie o rozwój patriotyzmu i miłości ojczyzny
- promocja nauczania Jana Pawła II
- promowanie katolickiej duchowości świeckich
- wzajemna pomoc bratnia
- wspieranie duchowieństwa (w każdej dziedzinie życia)
- promocja duchowości mężczyzny
- wspieranie chrześcijan
Rycerze Zakonu Rycerzy Jana Pawła II angażują się w dzieło nowej ewangelizacji czerpiąc z przykładu Jana Pawła II i dążąc do upowszechniania treści i form Jego nauczania. Dlatego też podejmując trudu dążenia do świętości - zwłaszcza w wymiarze życia dnia codziennego - Bracia Zakonu Rycerzy Jana Pawła II będą dążyć do:
- umacniania wiary i rozwijania katolickiej duchowości osób świeckich w tym zwłaszcza duchowości męskiej
- rozwijania wrażliwości i dzieł miłosierdzia w tym w szczególności w zakresie godności i pełnej ochrony życia ludzkiego
- rozwijania wzajemnej pomocy bratniej Rycerzy
- wspierania duchowieństwa w każdej dziedzinie ich kapłańskiej posługi
- dbania o rozwój patriotyzmu i miłości ojczyzny
Zakon Rycerzy Jana Pawła II w sposób szczególny czyny miłosierdzia zwraca ku swoim członkom i ich rodzinom. W dalszej kolejności akty miłosierdzia kierowane są na członków własnej Parafii oraz Diecezji. Zakon w sposób szczególny włącza się w pomoc ludziom potrzebującym otaczając ich modlitwą oraz starając się im pomagać również materialnie.
Jednym z efektów działalności Rycerzy, powinno być budowanie wśród osób duchownych poczucia, że na Rycerzy Jana Pawła II zawsze można liczyć – jak na prawe ramię Kościoła.
(informacje zaczerpnięto ze strony Zakonu Rycerzy Jana Pawła II:
https://rycerzejp2.com.pl/o-nas/nasza-misja/)
Zapraszamy do uczestnictwa w niedzielnej transmisji Mszy Świętej z naszej świątynii parafialnej.
Transmisja odbywa się na Facebooku naszej parafii.
Niedziela - godz. 10:00
Poniżej link do Facebooka:
https://www.facebook.com/chrystusazbawiciela/?epa=SEARCH_BOX
(Gdy wyświetli się komunikat o konieczności zalogowania, kliknąć "Nie teraz")
Informacje w sprawie transmisji Mszy Świętych:
Niedziela
7:00 - TVP 1
9:00 - Polskie Radio, Program Pierwszy
9:00 - Polsat News
9:30 - TV TRWAM
10:30 - Polsat Rodzina (Msza św. dla dzieci)
11:00 - TVP 1
13:00 - TVP Polonia
Od poniedziałku do soboty:
7:00 – z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach – TVP1
13:30 - z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze - TV TRWAM
Od poniedziałku do piątku:
20:00 - z Jasnej Góry w intencji ustania epidemii - TVP3 oraz online w internecie
NABOŻEŃSTWA
Niedziela, godz. 12:00 - Regina Coeli z Watykanu - TVP1, TV TRWAM
Codziennie, godz. 15:00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego z Łagiewnik - TVP3
Codziennie, godz. 21.00 - Apel Jasnogórski z Jasnej Góry - TV TRWAM
Poniżej linki do transmisji na żywo z kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze:
Kanał YouTube: Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów
Strona internetowa Jasnej Góry
DEKRET PENITENCJARII APOSTOLSKIEJ ODNOŚNIE PRZYZNANIA SPECJALNYCH ODPUSTÓW DLA WIERNYCH W OBECNEJ SYTUACJI PANDEMII, 20.03.2020 R.
Wiernym dotkniętym chorobą zakaźną spowodowaną Covid-19, powszechnie znaną jako koronawirus, a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim tym, którzy w jakimkolwiek charakterze, także poprzez modlitwę, opiekują się nimi, udziela się daru specjalnych odpustów.
„Weselcie się nadzieją! W ucisku bądźcie cierpliwi, w modlitwie – wytrwali” (Rz 12, 12). Słowa napisane przez św. Pawła do Kościoła w Rzymie rozbrzmiewają w całej historii Kościoła i ukierunkowują myśli wiernych w obliczu wszelkich cierpień, chorób i nieszczęść.
Obecna chwila, w której cała ludzkość zagrożona niewidzialną i podstępną chorobą, która od pewnego czasu stała się częścią życia każdego człowieka, naznaczona jest dzień po dniu dręczącymi obawami, nowymi niepewnościami, a przede wszystkim powszechnym cierpieniem fizycznym i moralnym.
Kościół, idąc za przykładem swego Boskiego Mistrza, zawsze troszczył się o chorych. Jak wskazał św. Jan Paweł II, sens ludzkiego cierpienia jest dwojaki: „Jest nadprzyrodzony, ponieważ zakorzenia się w Boskiej tajemnicy Odkupienia świata. Jest równocześnie głęboko ludzki, ponieważ człowiek odnajduje w nim siebie, swoje człowieczeństwo, swoją godność, swoje posłannictwo” (List apostolski Salvifici Doloris, 31).
Również papież Franciszek w tych ostatnich dniach okazał swoją ojcowską bliskość i ponowił swoje zaproszenie do nieustannej modlitwy za chorych na koronawirusa.
Aby wszyscy ci, którzy cierpią z powodu Covid-19, właśnie w tajemnicy tego cierpienia odkryli na nowo „samo odkupieńcze cierpienie Chrystusa” (tamże, 30), Penitencjaria Apostolska, ex auctoritate Summi Pontificis, ufając słowu Chrystusa Pana i uznając w duchu wiary, że obecną epidemię należy przeżywać w duchu osobistego nawrócenia, udziela daru odpustów zgodnie z następującym zarządzeniem.
Udziela się odpustu zupełnego wiernym cierpiącym na koronawirusa, którzy podlegają kwarantannie na polecenie władz sanitarnych w szpitalach lub we własnych domach, jeśli w duchu oderwanym od jakiegokolwiek grzechu, zjednoczą się duchowo poprzez środki masowego przekazu z celebracją Mszy Świętej, odmawianiem Różańca Świętego, pobożnej praktyki Drogi Krzyżowej lub innych form pobożności, a przynajmniej odmówią Wyznanie Wiary, Modlitwę Pańską i pobożne wezwanie do Najświętszej Maryi Panny, ofiarując tę próbę w duchu wiary w Boga i miłości wobec swoich braci i sióstr, z wolą wypełnienia zwykłych warunków (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego) tak szybko, jak będzie to możliwe.
Pracownicy służby zdrowia, członkowie rodzin i wszyscy ci, którzy za przykładem Dobrego Samarytanina, narażając się na ryzyko zarażenia, opiekują się chorymi na koronawirusa według słów Boskiego Odkupiciela: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 13), otrzymają ten sam dar odpustu zupełnego na tych samych warunkach.
Ponadto, Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego na tych samych warunkach z okazji obecnej epidemii światowej nawet tym wiernym, którzy ofiarują nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, lub adorację eucharystyczną, lub lekturę Pisma Świętego przez co najmniej pół godziny, lub odmówienie różańca świętego, lub pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, lub odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego, w intencji przebłagania Boga Wszechmogącego o koniec epidemii, ulgę dla tych, którzy cierpią i zbawienie wieczne dla tych, których Pan powołał do siebie.
Kościół modli się za tych, którzy nie mogą przyjąć sakramentu namaszczenia chorych i wiatyków, powierzając Bożemu miłosierdziu wszystkich i każdego z osobna na mocy komunii świętych i udziela wiernym odpustu zupełnego w chwili śmierci, pod warunkiem, że byli należycie dysponowani i zwykle za życia modlili się (w tym przypadku Kościół zastępuje trzy zwyczajowe warunki). W celu uzyskania tego odpustu zaleca się używanie krucyfiksu lub krzyża (por. Enchiridion indulgentiarum, nr 12).
Niech Najświętsza Maryja Panna, Matka Boga i Kościoła, Uzdrowienie Chorych i Wspomożycielka Wiernych, nasza Orędowniczka, pomoże cierpiącej ludzkości, oddalając od nas zło tej pandemii i wyjednując nam wszelkie dobro niezbędne dla naszego zbawienia i uświęcenia.
Niniejszy dekret jest ważny niezależnie od wszelkich przepisów stanowiących inaczej.
W Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, 19 marca 2020 roku.
Kard. Mauro Piacenza
Penitencjarz Większy
NOTA PENITENCJARII APOSTOLSKIEJ ODNOŚNIE SAKRAMENTU POJEDNANIA W OBECNEJ SYTUACJI PANDEMII, 20.03.2020 R.
„A oto Ja jestem z Wami przez wszystkie dni”
(Mt 28, 20)
Powaga obecnych okoliczności wymaga refleksji nad pilnością i istotnym znaczeniem Sakramentu Pojednania, wraz z pewnymi niezbędnymi wyjaśnieniami, zarówno dla wiernych świeckich, jak i dla szafarzy powołanych do sprawowania tego Sakramentu.
Także czasach Covid-19 Sakrament Pojednania jest udzielany zgodnie z powszechnym prawem kanonicznym i z przepisami Ordo Paenitentiae.
Spowiedź indywidualna jest zwyczajowym sposobem sprawowania tego sakramentu (por. kan. 960 KPK), podczas gdy rozgrzeszenie ogólne, bez uprzedniej spowiedzi indywidualnej, nie może być udzielone, chyba że istnieje bezpośrednie niebezpieczeństwo śmierci, ponieważ nie ma wystarczająco dużo czasu na wysłuchanie spowiedzi poszczególnych penitentów (por. kan. 961, § 1 KPK), lub też występuje poważna konieczność (por. kan. 961, § 1, 2 KPK), za rozpatrzenie której odpowiedzialny jest biskup diecezjalny, biorąc pod uwagę kryteria uzgodnione z innymi członkami Konferencji Episkopatu (por. kan. 455, § 2 KPK) i przy konieczności, aby rozgrzeszenie było ważne, votum sacramenti ze strony indywidualnego penitenta, to znaczy postanowienie wyznania we właściwym czasie grzechów ciężkich, których w tym czasie nie można było wyznać (por. kan. 962, § 1 KPK).
Penitencjaria Apostolska uważa, że szczególnie w miejscach najbardziej dotkniętych zarazą pandemiczną i dopóki zjawisko to nie zostanie opanowane, istnieje poważna konieczność, o której mowa w kan. 961, § 2 KPK.
Wszelkie dalsze szczegóły są pozostawione na mocy prawa biskupom diecezjalnym, zawsze z uwzględnieniem najwyższego dobra zbawienia dusz (por. kan. 1752 KPK).
Jeśli pojawi się nagła potrzeba udzielenia rozgrzeszenia sakramentalnego kilku wiernym naraz, kapłan ma obowiązek zawiadomić o tym w miarę możliwości biskupa diecezjalnego lub, jeśli nie może, jak najszybciej go o tym poinformować (por. Ordo Paenitentiae, nr 32).
W obecnej sytuacji zagrożenia pandemią do biskupa diecezjalnego należy zatem wskazanie kapłanom i penitentom, że podczas indywidualnego sprawowania sakramentu pojednania należy zwracać szczególną uwagę na to, aby spowiedź odbywała się w przewietrzonym miejscu poza konfesjonałem, z zachowaniem odpowiedniego dystansu, przy użyciu masek ochronnych, zwracając absolutną uwagę na sakrament i niezbędną dyskrecję.
Ponadto, do biskupa diecezjalnego należy zawsze ustalenie, na terenie własnego okręgu kościelnego i w zależności od poziomu pandemii, przypadków poważnej konieczności, w których zgodne z prawem jest udzielenie rozgrzeszenia ogólnego: na przykład przy wejściu do oddziałów szpitalnych, gdzie hospitalizowani są zakażeni wierni zagrożeni śmiercią, stosując w miarę możliwości i przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności środki nagłaśniające, aby można było usłyszeć rozgrzeszenie.
Należy rozważyć potrzebę i celowość utworzenia, w razie potrzeby, w porozumieniu z władzami sanitarnymi, grup „nadzwyczajnych kapelanów szpitalnych”, także na zasadzie dobrowolności i zgodnie z normami ochrony przed zarażeniem, aby zagwarantować niezbędną pomoc duchową chorym i umierającym.
Tam, gdzie poszczególni wierzący znajdują się w bolesnej niemożności uzyskania rozgrzeszenia sakramentalnego, należy pamiętać, że żal doskonały, płynący z miłości do Boga nad wszystko umiłowanego, wyrażony w szczerej prośbie o przebaczenie (takiej, jaką penitent jest obecnie w stanie wyrazić), i któremu towarzyszy votum confessionis, czyli stanowcze postanowienie, aby jak najszybciej przystąpić do spowiedzi sakramentalnej, uzyskują przebaczenie grzechów, nawet śmiertelnych (por. KKK, nr 1452).
Nigdy wcześniej tak jak teraz Kościół nie doświadczył mocy komunii świętych, wznosząc do swego Pana Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego swoje prośby i modlitwy, zwłaszcza Ofiarę Mszy Świętej, odprawianą przez kapłanów codziennie, nawet bez ludzi.
Kościół, jako dobra matka, błaga Pana o uwolnienie ludzkości od tej plagi, wzywając wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny, Matki Miłosierdzia i Uzdrowienia Chorych, oraz Jej Oblubieńca, św. Józefa, pod którego opieką Kościół od zawsze kroczy po świecie.
Niech Najświętsza Maryja Panna i św. Józef wyjednają dla nas obfite łaski pojednania i zbawienia, podczas gdy my wsłuchujemy się uważnie w Słowo Pana, który dziś powtarza ludzkości: „Zatrzymajcie się, i we Mnie uznajcie Boga” (Ps 46,11), „A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni” (Mt 28,20).
Kard. Mauro Piacenza
Penitencjarz Większy
DYSPENSA BISKUPA PŁOCKIEGO
W związku z wprowadzonym w dniu 20 marca br. stanem epidemii w Polsce oraz rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 24 marca br., zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, przedłużam do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego 12 kwietnia br. włącznie, dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane, dla wszystkich wiernych Diecezji Płockiej oraz wszystkich osób przebywających na jej terenie.
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie proszę, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie oraz podejmowały dzieła miłosierdzia. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
Proszę ponadto, aby w miarę możliwości organizować transmisje z parafialnych celebracji liturgicznych. Podobnie proszę o stworzenie możliwości uczestnictwa w rekolekcjach wielkopostnych za pośrednictwem diecezjalnych lub parafialnych środków komunikacji elektronicznej. W przypadku trudności organizacyjnych zachęcam do informowania wiernych o propozycjach ogólnopolskich, których spis znajduje się na stronie Konferencji Episkopatu Polski episkopat.pl. Jednocze śnie informuję, że liturgia Triduum Sacrum z Jasnej Góry będzie transmitowana w telewizji publicznej.
W tym trudnym czasie proszę wszystkich drogich kapłanów, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich o modlitwę za osoby dotknięte epidemią koronowirusa, za wszystkich, którzy chorym pomagają - lekarzy, personel medyczny i służby sanitarne oraz za przedstawicieli władz podejmujących trudne decyzje zmierzające do zwalczenia pandemii. Módlmy się również o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Miłosiernemu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek panującej epidemii.
Płock, dnia 25 marca 2020 r.
Nr 722/2020
† Piotr Libera
Biskup Płocki
Ks. Piotr Grzywaczewski
Kanclerz
ZARZĄDZENIE BISKUPA PŁOCKIEGO
W SPRAWIE SPRAWOWANIA CZYNNOŚCI LITURGICZNYCH
W CZASIE STANU EPIDEMII
zaktualizowane dnia 26 marca 2020 roku
Mając na uwadze Dekrety Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów «W czasie COVID-19» z dnia 19 marca 2020 roku i «W czasie COVID-19 (II)» z dnia 25 marca 2020 roku, „Wskazania Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach” z dnia 21 marca 2020 roku oraz biorąc pod uwagę „Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii” (Dz. U. poz. 522) i „Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w związku z kolejnym ograniczeniem liczby uczestników zgromadzeń” z dnia 24 marca 2020 roku, przekazuję moim Drogim Kapłanom i Wiernym kolejne zarządzenia na czas stanu epidemii. Powinna nami w tych dniach kierować troska o zapobieżenie rozprzestrzenianiu się wirusa, chroniąc przez zakażeniem nim wiernych, ale także obrona od infekcji kapłanów – szafarzy sakramentów świętych. W podobnych okolicznościach tę samą troskę okazywał mój poprzednik Błogosławiony Arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski.
Obchody Wielkiego Tygodnia
i Świętego Triduum Paschalnego Męki i Zmartwychwstania Pańskiego
1. Wskazania ogólne
1.1. Zgodnie z Dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dn. 25 marca 2020 roku, biskupi i kapłani powinni obchodzić obrzędy Wielkiego Tygodnia bez udziału wiernych, unikając koncelebry i pomijając przekazanie sobie znaku pokoju. Oprócz kapłana / kapłanów, dla godnego celebrowania obrzędów Wielkiego Tygodnia, sugeruje się obecność maksymalnie trzech pełnoletnich usługujących i organisty.
1.2. Należy przypomnieć wiernym w ogłoszeniach oraz za pomocą mediów społecznościowych i internetu, że przez nieobecność na liturgiach Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wigilii Paschalnej nie popełnia się grzechu.
1.3. W trosce o zdrowie i odpowiedzialność za innych, zwłaszcza za starszych, pamiętajmy o możliwości skorzystania z dyspensy od obowiązku niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej, której udzieliłem do dnia 29 marca 2020 roku, a którą przedłużam do dnia 12 kwietnia 2020 roku, czyli Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego włącznie (por. Dekret Biskupa Płockiego z dnia 25 marca br.). Przypomina się także, zwłaszcza rodzicom, że tą dyspensą objęte są również dzieci i młodzież. Ufajmy, że im bardziej zmobilizujemy się jako społeczeństwo do przezwyciężenia kryzysu sanitarnego, tym szybciej i z tym większą radością zgromadzimy się wokół ołtarzy w naszych kościołach, by dziękować Bogu za dar nowego życia.
1.4. Wszystkie liturgie, którym będą przewodniczyć Księża Biskupi, będą transmitowane przez Katolickie Radio Diecezji Płockiej oraz na kanale KRDP na YouTube. Celebracje w Bazylice Katedralnej w Płocku będą odbywały się jedynie w obecności Księży Biskupów i wskazanych imiennie osób, by nie przekroczyć liczby 5.
1.5. Warto, by księża proboszczowie tak zaprogramowali celebracje Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, aby wierni mogli w nich uczestniczyć także za pomocą mediów (por. Dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dn. 25 marca 2020 roku). Dziękuję wszystkim kapłanom za ogromny trud, jaki ponoszą, by organizować w nowych warunkach transmisje Mszy Świętych. Środki społecznego przekazu stały się w tym trudnym czasie naszymi ambonami, dlatego zadbajmy, w miarę możliwości, o obecność w nowych mediach i przekaz Eucharystii za ich pomocą.
1.6. W miarę możliwości zadbajmy o to, by liturgia Wielkiego Tygodnia i Świętego Triduum Paschalnego, mimo trudnych warunków, była godna i piękna w swojej prostocie. Tam, gdzie to możliwe, zadbajmy o właściwe śpiewy.
1.7. Jeśli to możliwe, w okresie Wielkiego Tygodnia zorganizujmy wiernym także transmisje modlitwy Liturgią Godzin z naszych kościołów parafialnych.
2. Niedziela Palmowa
2.1. W Bazylice Katedralnej w Płocku zostanie zastosowana druga forma upamiętnienia wjazdu Pana do Jerozolimy, przewidziana w „Mszale Rzymskim” (s. 110-111). W kościołach parafialnych należy natomiast zastosować trzecią formę, czyli zwykłe wejście („Mszał Rzymski”, s. 111).
3. Wielki Tydzień
3.1. Msza Krzyżma z poświęceniem świętych olejów zostanie odprawiona przeze mnie w Bazylice Katedralnej w Płocku w gronie wyznaczonych imiennie osób.
3.2. Po zakończeniu pandemii zostanie zorganizowana specjalna Msza Święta dziękczynna z udziałem kapłanów, z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich. Oleje święte będzie można odebrać w Kurii Diecezjalnej po zakończeniu pandemii. Do tego czasu należy używać starych olejów.
4. Święte Triduum Paschalne
4.1. Każdy kapłan może w Wielki Czwartek odprawić Mszę Świętą bez udziału ludu. W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej nie należy organizować obrzędu Mandatum, czyli obmycia nóg. W miarę możliwości można zadbać o transmitowanie Mszy Wieczerzy Pańskiej za pomocą mediów społecznościowych. Nie należy przygotowywać Ołtarza Wystawienia. Na końcu liturgii Najświętszy Sakrament pozostaje w tabernakulum, a ostatnim obrzędem jest odmówienie Modlitwy po Komunii. Zgodnie z rubrykami „Mszału Rzymskiego” po zakończeniu celebracji ołtarz należy obnażyć. Adoracja indywidualna może odbywać się do godz. 20.00, po czym trzeba zamknąć kościół. Pamiętajmy, że w kościele w czasie adoracji może znajdować się jednocześnie maksymalnie 5 osób. Należy zadbać o odpowiednią liczbę konsekrowanych komunikantów z myślą o chorych.
4.2. W czasie adoracji krzyża oddanie mu czci odbywa się przez przyklęknięcie lub skłon. Krzyż całuje jedynie celebrans. Na zakończenie liturgii przenosi się Najświętszy Sakrament do symbolicznego Grobu Pańskiego bez procesji. Adoracja indywidualna wiernych może trwać do godz. 21.00. Pamiętajmy, że w czasie adoracji w kościele może znajdować się jednocześnie maksymalnie 5 osób. W wyznaczonym miejscu w kościele można wystawić skarbonę, do której wierni mogliby składać ofiary na rzecz Ziemi Świętej.
4.3. Należy zrezygnować z budowy okazałego Grobu Pańskiego. Na bocznym ołtarzu lub w pobliżu prezbiterium można urządzić skromne miejsce do wystawienia Najświętszego Sakramentu. Będzie to znakiem jednoczenia się Kościoła z cierpieniem Chrystusa w wielu braciach i siostrach chorych oraz opiekujących się nimi na całym świecie.
4.4. W Wielką Sobotę nie wolno organizować tradycyjnego błogosławieństwa pokarmów w kościołach lub poza nimi. Stwarzałoby to duże niebezpieczeństwo zarażenia, zarówno wiernych, jak i kapłanów. Należy żywić nadzieję, że taka jednorazowa sytuacja wzbudzi w wiernych refleksję na temat wartości modlitwy wspólnotowej i większego szacunku do kultywowanych tradycji. Proszę, by w każdej rodzinie w poranek wielkanocny zostało przeprowadzone „Błogosławieństwo stołu”, według księgi „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nr 1347-1350. Tekst tej modlitwy jest dostępny w mediach społecznościowych i na stronie internetowej diecezji płockiej. Proszę ją wydrukować i rozłożyć w kościołach lub innych miejscach, by wierni mogli zabrać ją do domów. Możliwość indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim może trwać od rana do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej, kiedy to należy ją zakończyć i nie wznawiać po zakończeniu liturgii. Pamiętajmy, że w kościele podczas adoracji może znajdować się jednocześnie maksymalnie 5 osób. Przy Grobie Pańskim nie mogą pełnić warty strażacy ani inne służby.
4.5. Wigilię Paschalną można rozpocząć najwcześniej o godz. 20.00 zwykłym wyjściem z zakrystii do prezbiterium. Zgodnie z „Dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów” z dnia 19 marca 2020 roku na początku pomijamy rozpalenie ogniska. Liturgię rozpoczynamy w prezbiterium od odmówienia przewidzianych modlitw przy paschale. Następnie należy zapalić paschał (np. od świecy lub znicza), jeden raz zaśpiewać słowa: „Światło Chrystusa” i „Orędzie Paschalne”. W czasie Liturgii Słowa można odczytać wszystkie przewidziane czytania. W czasie Liturgii chrzcielnej pomijamy poświęcenie wody i pokropienie wiernych, a przeprowadzamy jedynie odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Liturgia Eucharystyczna sprawowana jest zwyczajnie.
4.6. Po liturgii Wigilii Paschalnej i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie urządzamy procesji rezurekcyjnej.
4.8. Jeśli nie ma niebezpieczeństwa śmierci, chrzty z uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego należy przełożyć na dalszy czas.
Dyscyplina kultu Bożego i sakramentów świętych
5. Sakrament chrztu
5.1. Sprawowanie sakramentu chrztu świętego, poza niebezpieczeństwem śmierci, winno się odłożyć poza czas pandemii.
5.2. Sakrament chrztu świętego powinien być sprawowany podczas niedzielnej Mszy Świętej, jednak w obecnej sytuacji należy roztropnie celebrować go poza Eucharystią, w czasie ustalonym z rodzicami dziecka. Bardziej wskazana jest forma chrztu jednego dziecka, powinno się unikać chrztu wielu dzieci podczas jednej celebracji, pamiętając zawsze o rozporządzeniu o liczbie uczestników do 5 osób.
5.3. Do sprawowania liturgii chrzcielnej za każdym razem należy używać nowo poświęconej wody.
5.4. Należy bezwzględnie dezynfekować przed i po użyciu naczynia używane do liturgii chrzcielnej.
5.5. Namaszczenie krzyżmem świętym powinno być poprzedzone i zakończone dezynfekcją dłoni kapłana.
5.6. Kapłan powinien zawsze zachować odpowiedni dystans od chrzczonego dziecka oraz rodziców i chrzestnych.
6. Sakrament bierzmowania
6.1. Do Wielkanocy zostaje zawieszone sprawowanie sakramentu bierzmowania w diecezji płockiej.
6.2. Księża odpowiedzialni za przygotowanie do sakramentu bierzmowania powinni zadbać o przekazanie za pomocą środków elektronicznych właściwych na ten czas materiałów dla kandydatów do bierzmowania.
7. Sprawowanie Najświętszej Ofiary
7.1. Przypominam raz jeszcze Księżom Proboszczom, aby poza liturgią Wielkiego Tygodnia dbali o zachowanie przepisu władz państwowych o limicie 5 osób na Mszach Świętych i nabożeństwach w świątyniach, oprócz osób sprawujących kult religijny (kapłana / kapłanów, usługującego / pełnoletniego ministranta i organisty), jeśli nie będą ogłoszone inne normy prawa państwowego. Pierwszeństwo w udziale w liturgii powinno dać się wiernym, którzy zamówili intencję mszalną. Należy zadbać o przynajmniej jednometrowy dystans między uczestnikami liturgii. Na drzwiach świątyń proszę wywiesić kartkę z informacją następującej treści: „Zgodnie z zarządzeniem władz państwowych i kościelnych w kościele może znajdować się jednocześnie maksymalnie 5 uczestników liturgii”.
7.2. Przed sprawowaniem Najświętszej Ofiary należy dokładnie umyć ręce oraz zdezynfekować je w zakrystii.
7.3. Powinno się zadbać o częstą wymianę bielizny kielichowej i innych elementów wyposażenia liturgicznego, które mają kontakt z dłońmi.
7.4. W czasie przekazywania znaku pokoju należy ograniczyć się do skłonu głowy w stronę innych uczestników liturgii. Tak samo powinni postępować koncelebransi i usługujący.
7.5. Tam, gdzie to możliwe, na czas trwania epidemii, należy unikać koncelebry (por. Dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dn. 25 marca 2020 roku). Jeśli będzie ona praktykowana, z kielicha spożywa główny celebrans, inni przyjmują Ciało i Krew Pańską przez zanurzenie, a na zakończenie główny celebrans spożywa pozostałą Krew Pańską.
7.6. Należy wprowadzić w życie sposób udzielania Komunii Świętej, opisany we Wskazaniach Prezydium Episkopatu Polski z dnia 12 marca 2020 roku nr 2B. Bezwzględnie trzeba zachować przy tym zasady higieny. Nawet jeśli nie powinno się nikomu nakazywać przyjmowania Komunii Świętej na rękę, należy uświadamiać wiernym powagę sytuacji oraz troskę o to, by nie tylko przyjmujący uniknęli zarażenia, ale także kapłan, często jedyny szafarz w danej wspólnocie parafialnej, został ustrzeżony od infekcji. Przed Mszą Świętą, zwłaszcza w niedziele, kapłani powinni poinstruować wiernych, w jaki sposób przyjmuje się Ciało Pańskie na rękę.
7.7. W czasie trwania stanu epidemii osoby uczestniczące w liturgii Mszy Świętych za pomocą mediów mogą korzystać z daru Komunii duchowej. Specjalna instrukcja, jak ją praktykować, została udostępniona w mediach diecezjalnych do pobrania i rozpowszechniania wśród wiernych.
7.8. Aż do odwołania zostaje wstrzymana posługa nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej w parafiach.
8. Pierwsza Komunia Święta
8.1. Proszę Księży Proboszczów, aby zadbali o prowadzenie przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej za pomocą mediów i internetu. Księża i katecheci są zobowiązani do wysyłania elektronicznego za pośrednictwem rodziców materiałów dotyczących kolejnych miesięcznych spotkań. Można korzystać z linków i pomocy, zamieszczanych na stronie internetowej Wydziału Katechetycznego.
8.2. Należy uspokoić i poprosić rodziców, aby nie podejmowali decyzji o odwoływaniu uroczystości komunijnych. Postanowienie co do liturgii Pierwszej Komunii Świętej w diecezji płockiej zostanie podjęte, po roztropnym rozpatrzeniu sytuacji w Polsce, po Wielkanocy.
8.3. Powyższe wskazania dotyczą także Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego.
9. Sakrament pokuty i pojednania
9.1. W pierwsze piątki miesiąca powinno się roztropnie ograniczyć udawanie się z sakramentami do domów, zawsze z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje po rozeznaniu ksiądz proboszcz.
9.2. Podczas sprawowania sakramentu pokuty i pojednania kapłani powinni zachować daleko idącą ostrożność, a zarazem wielkoduszność względem potrzebujących go wiernych. Warto udostępnić wiernym numer telefonu i adres mailowy, by również w taki sposób mogli umówić się na indywidualną spowiedź z duszpasterzem.
9.3. Chociaż właściwym miejscem sprawowania spowiedzi indywidualnej jest konfesjonał, zabezpieczony folią i często dezynfekowany, to w miarę możliwości należy przystosować do sprawowania sakramentu pokuty i pojednania oddzielne, wentylowane kaplice lub pomieszczenia w obrębie kościoła (np. zakrystie) lub poza nim (np. sale parafialne). Dbając o zabezpieczenie poufności i tajemnicy spowiedzi, w tymczasowej kaplicy pokutnej należy postawić dwa krzesła (dla szafarza i penitenta), oddzielone od siebie przynajmniej 1,5 metra, w miarę możliwości umieścić krucyfiks lub obraz Jezusa Miłosiernego. Można używać masek ochronnych. Kapłan nie daje do ucałowania wiernym stuły. Rozgrzeszenie penitent może przyjąć również siedząc. Pozostali oczekujący winni znajdować się w kolejce za drzwiami, każdy w odstępie przynajmniej 1 metra od innych.
9.4. Należy powiadomić wiernych o praktyce żalu doskonałego, o którym informuje Penitencjaria Apostolska w Nocie z dnia 19 marca 2020 roku. Zostaną udostępnione w formie elektronicznej specjalne ulotki do przekazania wiernym, z instrukcją, jak wzbudzić w sobie akt żalu doskonałego z intencją przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy będzie to możliwe.
9.5. Warto informować wiernych o odpustach udzielonych w Dekrecie z dnia 19 marca 2020 roku przez Penitencjarię Apostolską na czas pandemii.
9.6. Proszę zachęcać wiernych, zwłaszcza przez media, aby – w miarę możliwości – odłożyli spowiedź wielkanocną na czas po ustaniu stanu epidemii. W Polsce spowiedź i Komunia Święta wielkanocna mogą być praktykowane przez wiernych aż do uroczystości Trójcy Przenajświętszej (7 czerwca 2020 roku). Proszę wiernych, aby wzięli pod uwagę możliwości parafii oraz zdrowie szafarzy sakramentu pokuty i roztropnie zaplanowali przystępowanie do spowiedzi, co może być, poza niebezpieczeństwem śmierci, przełożone na późniejszy czas po ustaniu pandemii.
9.7. We wskazanym czasie w okresie po pandemii każda z parafii, w porozumieniu z innymi kapłanami w dekanacie, zorganizuje dzień spowiedzi, podczas którego wszyscy, którzy obecnie praktykują akt żalu doskonałego, będą mogli skorzystać indywidualnie z sakrament pokuty, bez obecnych niepokojów i zbędnego pośpiechu.
10. Sakrament namaszczenia chorych
10.1. Sprawowanie sakramentu namaszczenia chorych należy ograniczyć do przypadków niebezpieczeństwa śmierci.
10.2. W czasie sprawowania namaszczenia oraz udzielania Wiatyku należy czynić to bez zbędnego rozciągania nabożeństwa, z zachowaniem wszystkich zasad higieny.
10.3. Przy spowiedzi indywidualnej kapłan powinien zachować bezpieczną odległość od penitenta. Może używać maski ochronnej.
10.4. W czasie namaszczenia kapłan może używać jednorazowych rękawiczek ochronnych. W uzasadnionym przypadku wystarczy jedno namaszczenie na czole lub innej części ciała i wypowiedzenie całej formuły (por. kan. 1000 §1 KPK).
10.5. W czasie sprawowania sakramentu w domu mogą być obecni członkowie rodziny, z zachowaniem zasad ostrożności i higieny, także w trosce o zdrowie kapłana.
10.6. W przypadku chorych objętych kwarantanną należy przestrzegać wskazań kompetentnych władz. Zawsze pozostaje do dyspozycji telefon lub inne formy zdalnego kontaktu, poprzez które można porozmawiać, zachęcić do wzbudzenia aktu żalu doskonałego i Komunii duchowej.
11. Sakrament małżeństwa
11.1. Jeśli narzeczeni uznają, że w obecnych warunkach chcą otrzymać błogosławieństwo sakramentalnego związku małżeńskiego, powinni im to umożliwić kapłani, podchodząc do sprawy z życzliwością i kompetencją. Dotyczy to zarówno uroczystości zaplanowanych w okresie stanu epidemii, jak i innych naglących przypadków.
11.2. Gdyby narzeczeni, których sakrament małżeństwa przypada na czas stanu epidemii, mieli trudność z odbyciem Spotkań dla narzeczonych, wówczas ksiądz proboszcz podejmie z nimi niezbędne przygotowanie do sakramentu.
11.3. Według obecnych przepisów prawa, w czasie stanu epidemii w uroczystości zaślubin, sprawowanej w kościele, może wziąć udział nie więcej niż 5 osób.
11.4. „Spotkania dla narzeczonych” w formie weekendowej oraz w dekanatach mogą być prowadzone w czasie stanu epidemii jedynie zdalnie, za pomocą internetu. Dotyczy to tych par, których uroczystość zaślubin zaplanowana jest na miesiące: kwiecień, maj i czerwiec 2020 roku. Jeśli narzeczeni mają ślub w dalszej perspektywie, należy ich poprosić o przełożenie udziału w „Spotkaniach dla narzeczonych” na dalszy czas.
11.5. W związku z przekładaniem daty ślubu, księża powinni zwrócić szczególną uwagę na półroczny termin ważności świadectw chrztu świętego i dokumentów z Urzędu Stanu Cywilnego.
12. Kapelani szpitalni
12.1. Kapelani szpitalni powinni ustalić sposób funkcjonowania i posługi duszpasterskiej z władzami szpitali, pamiętając o roztropnym pogodzeniu troski o zbawienie wiernych z uniknięciem zakażenia.
12.2. W razie potrzeby, zgodnie z Notą Penitencjarii Apostolskiej, zostaną ustanowieni przeze mnie „nadzwyczajni kapelani szpitalni”.
13. Pogrzeb
13.1. Jakkolwiek pogrzeb jest okolicznością smutną dla bliskich i rodziny zmarłego, w planowaniu uroczystości pogrzebowych należy zachować przepisy sanitarne władz państwowych, także obowiązujące w przypadku osób zmarłych na choroby zakaźne. W uroczystości może zatem wziąć udział maksymalnie 5 osób z najbliższej rodziny zmarłego, nie licząc sprawujących kult religijny (kapłana, usługującego i organisty) oraz osób zatrudnionych przez zakład pogrzebowy. Kapłan powinien poprosić, by rodzina poinformowała innych o tym zarządzeniu, wynikającym z przepisów władz państwowych.
13.2. Zachęca się kapłanów do zaproponowania rodzinie zmarłego Mszy Świętej po ustaniu stanu epidemii albo np. w pierwszą rocznicę śmierci, podczas której, wraz z rodziną, bliskimi i wszystkimi zainteresowanymi będą mogli w spokojnych warunkach pomodlić się o jego zbawienie.
13.3. Pogrzeb należy ograniczyć do stacji w kościele oraz stacji przy grobie. Nie wolno w czasie stanu epidemii organizować modlitwy w domu oraz konduktu pogrzebowego na cmentarz.
13.4. W czasie stanu epidemii należy organizować Msze Święte pogrzebowe w kościołach. Do dn. 11 kwietnia 2020 roku można je odprawiać także w kaplicach – decyzja w tej sprawie należy do księdza proboszcza. W świątyni łatwiej zachować przepisy sanitarne oraz dopływ świeżego powietrza.
13.5. Wszelkie przemówienia powinny zostać wygłoszone jedynie na cmentarzu.
13.6. Przypominam o zakazie otwierania trumny, zarówno w świątyni, jak i na cmentarzu.
Dzieła chrześcijańskiej caritas
14.1. Jeszcze raz zwracam się do wszystkich o podjęcie duchowej krucjaty w intencji jak najszybszego opanowania szerzącej się epidemii. Z jeszcze większą gorliwością podejmujmy czyny wielkopostne: modlitwę, post i jałmużnę. O szczególnie intensywną modlitwę proszę koła różańcowe w naszych parafiach. (por. „Apel Biskupa Płockiego o modlitwę i wyobraźnię miłosierdzia w czasie Wielkiego Postu 2020” z dnia 20 marca 2020 roku).
14.2. Obecny czas jest weryfikacją autentyczności naszej troski o chorych, ubogich i starszych, do czego wzywa nas nieustannie papież Franciszek. Zwracam się z prośbą do wszystkich kapłanów, organizacji i stowarzyszeń katolickich dorosłych, aby mieli szeroko otwarte oczy miłosierdzia i, w miarę możliwości, pomagali w zakupach, codziennych potrzebach, zwłaszcza osobom chorym, cierpiącym, starszym oraz rodzinom wielodzietnym w ich domach.
14.5. W szczególny sposób zwracam się do wspólnot parafialnych o pomoc osobom, które w wyniku obecnych zawirowań tracą pracę, by wesprzeć ich w poszukiwaniu nowych zajęć dla utrzymania rodziny.
Zarządzenia różne
15.1. Osoby, które są objęte kwarantanną, nie mogą uczestniczyć w liturgii i nabożeństwach w kościołach. W przypadku jakiejkolwiek posługi wobec tych osób konieczna jest zgoda władz sanitarnych oraz poinformowanie telefoniczne Kancelarii Kurii Diecezjalnej.
15.2. Zgodnie z Zarządzeniem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca 2020 roku proszę, by kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia dla indywidualnej modlitwy wiernych, także z wystawionym Najświętszym Sakramentem.
15.3. Apeluję do kapłanów i osób życia konsekrowanego, by zgodnie z prośbą abp. Stanisława Gądeckiego codziennie o godz. 20.30 odmawiali w kościołach różaniec w intencji chorych i opiekujących się nimi oraz służb medycznych, kończąc go antyfoną maryjną „Pod Twoją obronę” w intencjach Ojca świętego.
15.4. Podtrzymuję moją prośbę, by aż do odwołania wszystkie niedzielne Msze Święte były kończone śpiewem „Suplikacji”.
15.7. Uwzględniając kan. 944 §2 KPK, zarządzam, aby w czasie stanu epidemii nie organizować indywidualnych lub grupowych procesji z Najświętszym Sakramentem poza terenem kościelnym, na ulicach, w powietrzu czy na wodzie. To samo dotyczy Dróg Krzyżowych na ulicach miast i wsi oraz wychodzenia kapłanów z relikwiami lub figurami poza obręb placu kościelnego. Starajmy się zachować w tych dniach powagę modlitwy i rozumne traktowanie wiary katolickiej.
15.8. Należy ograniczyć kontakty osobiste w kancelarii parafialnej. Wiele spraw można załatwić telefonicznie lub mailowo.
15.15. Zarządzenie obowiązuje do odwołania, jeśli nie zostanie wskazane inaczej.
Wszystkie powyższe zarządzenia służą roztropnej trosce o zbawienie oraz zdrowie i życie kapłanów i wiernych. W trudnym dla nas czasie pandemii szukajmy Boga nie tylko na modlitwie i w trosce o własne zbawienie, ale także w samarytańskiej pomocy drugiemu człowiekowi. Oddawajmy siebie i nasz los Bożej opatrzności: „W Tobie pokładamy nadzieję, bo Ty uczyniłeś wszystko” (Jr 14,22). Polecajmy się chętnie wstawiennictwu Salus Populi Masoviae – Zbawieniu Ludu Mazowsza, jak nazwał Matkę Bożą Czerwińską kard. Karol Wojtyła, oraz św. Stanisława Kostki, który wiele razy chronił nasz lud od zarazy.
Przez ich orędownictwo wypraszam potrzebne łaski dla właściwego i owocnego przeżycia obchodów paschalnych i wszystkim Diecezjanom z serca błogosławię: w imię + Ojca + i Syna, + i Ducha Świętego.
Płock, dnia 26 marca 2020 roku
Nr 723 / 2020
† Piotr Libera
Biskup Płocki
Ks. Piotr Grzywaczewski
Kanclerz Kurii Płockiej
Zapraszamy do uczestnictwa w codziennej transmisji Mszy Świętej z naszej świątynii parafialnej.
Transmisja odbywa się na Facebooku naszej parafii.
godz. 17:00 - od poniedziałku do soboty
godz. 10:00 - niedziela
Poniżej link do Facebooka:
https://www.facebook.com/chrystusazbawiciela/?epa=SEARCH_BOX
Informacje w sprawie transmisji Mszy Świętych:
Niedziela, 29 marca 2020 r.
7:00 - TVP 1
9:00 - Polskie Radio, Program Pierwszy
9:00 - Polsat News
9:30 - TV TRWAM
10:30 - Polsat Rodzina (Msza św. dla dzieci)
11:00 - TVP 1
13:00 - TVP POLONIA
Od poniedziałku do niedzieli (codziennie):
7:00 – z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach – TVP1
13:30 - z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze - TV TRWAM
Od poniedziałku do piątku:
20:00 - z Jasnej Góry w intencji ustania epidemii - TVP3 oraz online w internecie
NABOŻEŃSTWA
Niedziela, godz. 12:00 - Anioł Pański z Watykanu - TVP1, TV TRWAM
Niedziela, godz. 17:00 - Gorzkie Żale - TV TRWAM
Codziennie, godz. 21.00 - Apel Jasnogórski z Jasnej Górze - TV TRWAM
Poniżej linki do transmisji na żywo z kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze:
Kanał YouTube: Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów
Strona internetowa Jasnej Góry
Informacje w sprawie transmisji Mszy Świętych:
Niedziela, 22 marca 2020 r.
7:00 - TVP 1
9:00 - Polskie Radio, Program Pierwszy
9:00 - Polsat News
9:30 - TV TRWAM
10:30 - Polsat Rodzina (Msza św. dla dzieci)
11:00 - TVP 1
13:00 - TVP POLONIA
Od poniedziałku do niedzieli (codziennie):
7:00 – z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach – TVP1
13:30 - z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze - TV TRWAM
Od poniedziałku do piątku:
20:00 - z Jasnej Góry w intencji ustania epidemii - TVP3 oraz online w internecie
NABOŻEŃSTWA
Niedziela, godz. 12:00 - Anioł Pański z Watykanu - TVP1, TV TRWAM
Niedziela, godz. 17:00 - Gorzkie Żale - TV TRWAM
Codziennie, godz. 21.00 - Apel Jasnogórski z Jasnej Górze - TV TRWAM
Poniżej linki do transmisji na żywo z kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze:
Kanał YouTube: Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów
Strona internetowa Jasnej Góry
Zarządzenie Biskupa Płockiego w odpowiedzi na Komunikat
Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski
z dn. 13 marca 2020 roku
Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce od dnia 13 marca 2020 roku każe podjąć nowe działania, także w dziedzinie życia religijnego Kościoła w Polsce. W związku z Komunikatem abpa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, przekazuję następujące zarządzenia dla moich Drogich Kapłanów i Diecezjan.
1. W trosce o wzajemne zdrowie i odpowiedzialność za innych, pamiętajmy o możliwości skorzystania z dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych, której udzieliłem do dn. 29 marca br. Korzystajmy chętnie z tego prawa Kościoła. Proszę osoby starsze, chore, zainfekowane, a także dzieci, młodzież oraz wszystkich, którzy się boją zarażenia, aby pozostali w domach, jednocząc się w modlitwie za pomocą mediów. Na stronie internetowej diecezji płockiej aktualizowana jest informacja o transmisjach Mszy Świętych niedzielnych i codziennych, do których zachęcajmy wiernych. Proszę Księży Proboszczów, aby uświadomili wiernym, że nie powinni gromadzić się tłumnie w świątyniach. W kościele może znajdować się podczas Mszy Świętej nie więcej niż 50 osób. Jeśli wierni przyjdą, powinni zachować przynajmniej 1 metr odległości między sobą.
2. Pamiętajmy o możliwości przyjmowania Komunii duchowej, wzbudzając w sobie taką intencję podczas udziału w transmisjach Mszy Świętych. Ufajmy Panu, że w sposób zwyczajny będziemy mogli przystępować do sakramentów świętych już w niedługim czasie, gdy zwalczymy szerzącą się pandemię.
3. Aż do odwołania, na terenie diecezji płockiej zostają zawieszone wszystkie rekolekcje, zarówno parafialne, jak i szkolne.
4. Sprawowanie sakramentu chrztu świętego, jeśli nie grozi niebezpieczeństwo śmierci, spróbujmy przełożyć na dalszy czas.
5. Należy zadbać o to, aby pogrzeby były sprawowane bez większego udziału wiernych. Łącząc się w bólu z wiernymi, zachęcajmy ich, aby do ustania pandemii w pogrzebach brała udział jedynie najbliższa rodzina, nie więcej niż 50 osób.
6. Apeluję do wszystkich o bezwzględne stosowanie się do zarządzeń władz, służb medycznych i sanitarnych. W duchu odpowiedzialności i miłości bliźniego traktujmy poważnie obecną sytuację. Nie chodzi jedynie o nasze zdrowie, ale przede wszystkim o zabezpieczenie ludzi słabszych i chorych. Zobowiązuję kapłanów do informowania wiernych na bieżąco o nowych zarządzeniach władz.
7. Proszę szczególnie dzieci, młodzież, osoby starsze, chore, zainfekowane, aby bez potrzeby nie opuszczały domów. Wykorzystajmy ten czas na modlitwę, naukę i pracę w domu.
8. Zwracam się do dorosłych o okazywanie miłosierdzia ludziom chorym, starszym, zainteresowanie nimi i pomoc w zrobieniu zakupów, zaopatrzeniu w lekarstwa i inne potrzebne do życia środki. Bądźmy dobrymi Samarytanami, którzy nie przechodzą obojętnie obok cudzej biedy, pamiętając zawsze o roztropnym, minimalnym kontakcie z tymi osobami, by nie doprowadzić do zakażenia ich wirusem.
9. Unikajmy w tym trudnym czasie zabobonnego i magicznego podejścia do wiary, typowego dla religii pierwotnych. Katolicy zawsze wyróżniali się właściwym pojmowaniem relacji wiary i rozumu. Nie odwołujmy się do proroctw i przepowiedni, a trzymajmy się zdrowej nauki (por. 2 Tes 2,15), pamiętając, by być zawsze gotowymi na przyjście Pana.
Dni, w których koronawirus wystawia na próbę wiarę i wytrwałość wielu osób, dają nam okazję do coraz pełniejszego rozumienia, jak bardzo ważne jest odkrywanie Chrystusa nie tylko w sakramentach świętych, ale także w służbie drugiemu człowiekowi. Zdajmy ten egzamin z solidarności społecznej, budowania więzi i patriotyzmu. Ufajmy, że gdy przyszło nam zmierzyć się z tajemnicą zła moralnego i fizycznego, pozwoli nam to jeszcze bardziej zawierzyć nas i nasze rodziny Bożemu Miłosierdziu, przez wstawiennictwo Maryi, przyzywanej jako Uzdrowienie chorych. Ogarniam wszystkich, w tym trudnym czasie, szczególną modlitwą i z serca błogosławię.
† Piotr Libera
Informacje w sprawie transmisji Mszy Świętych:
Niedziela, 15 marca 2020 r.
7:00 - TVP 1
9:00 - Polskie Radio, Program Pierwszy
9:00 - Polsat News
9:30 - TV TRWAM
10:30 - Polsat Rodzina (Msza św. dla dzieci)
11:00 - TVP 1
13:00 - TVP POLONIA
Poniedziałek, 16 marca 2020 r. – niedziela, 22 marca 2020 r.
7:00 – z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach – TVP1
Poniedziałek, 16 marca 2020 r. – piątek, 20 marca 2020 r.
20:00 – z Jasnej Góry w intencji ustania epidemii - online
Poniżej linki do transmisji na żywo z kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze:
Kanał YouTube: Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów
Strona internetowa Jasnej Góry
Rejonowy Turniej Piłki Nożnej Halowej LSO
28 lutego 2020 r. w hali sportowej w Dzierzgowie odbył się Rejonowy turniej piłki nożnej halowej Liturgicznej Służby Ołtarza. Pod opieką ks. Andrzeja oraz naszego Dekanalnego Duszpasterza Młodzieży - ks. Artura w rozgrywkach uczestniczyli również ministranci z naszej Parafii, którzy zakwalifikowali się do tego etapu w czasie listopadowego turnieju.
Z dumą możemy się pochwalić, że nasi ministranci, w kategorii roczników 2004-2007, zajęli II miejsce i tym samym awansowali do Diecezjalnych Rozgrywek LSO.
Serdecznie im gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Pielgrzymka ŚLADAMI PIASTÓW
27-30.07.2020
1 DZIEŃ.27.07.2020
Wyjazd w godzinach porannych z Przasnysza.
Przejazd do KALISZA. Nawiedzenie Sanktuarium Św. Józefa, w którym znajduje się jedyny na świecie obraz Świętej Rodziny z papieskimi koronami, dlatego sanktuarium nazywane jest również Polskim Nazaretem. Czas na osobistą modlitwę, zaniesienie próśb i podziękowań Św. Józefowi. Po spotkaniu ze Świętą Rodziną przejazd do Lichenia. Obiadokolacja i nocleg .
2 DZIEŃ 28.07.2020
Śniadanie.
POBIEDZISKA-Wielkopolska w miniaturze.
GNIEZNO - Muzeum Pierwszych Piastów, katedra, rynek.
BISKUPIN-podróż w pradzieje -rezerwat archeologiczny.
WENECJA-przejazd kolejką wąskotorową na trasie Biskupin -Wenecja -Gąsawa. KRUSZWICA-gdzie myszy zjadły króla Popiela -Kolegiata, Mysia Wieża. Powrót do Lichenia. Obiadokolacja i nocleg.
3 DZIEŃ.29.07.2020
Śniadanie.
Przejazd do POZNANIA i zwiedzanie miasta: rynek, ratusz ze słynnymi koziołkami, zabytkowe kamieniczki, Poznańska Fara -Kolegiata Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny, Ostrów Tumski z Katedrą -miejsce pochówku pierwszych władców Polski, Zamek Cesarski, Collegium Minus, Makieta Dawnego Poznania. Powrót do Lichenia. Obiadokolacja. Nocleg.
4 DZIEŃ 30.07.2020
Śniadanie. Wykwaterowanie z domu pielgrzyma. Nawiedzenie Bazyliki Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w LICHENIU, zwiedzanie Sanktuarium. Obiad. Wyjazd powrotny do Przasnysza. Zakończenie Pielgrzymki.
Zapraszamy, zapisy u ks. Proboszcza
Konkurs kolęd
Na zakończenie okresu Bożego Narodzenia, w niedzielę Chrztu Pańskiego (12.01.2020 r.), w naszej Parafii odbył się konkurs kolęd.
W kategorii najmłodszych pierwsze miejsce zajęły:
Wiktoria Gaczyńska i Pola Dąbrowska
Drugie miejsce zajął : Marcin Taberski
Wyróżnienie przypadło: Ani Ostrowskiej
W kategorii starszych dzieci pierwsze miejsce:
Natalia Wasiłówska
Drugie miejsce: Maciej Płoski
Wyróżnienie: Zosia Leszczyńska
W kategorii zespołów pierwsze miejsce zajęły:
Siostry Sebastiańskie: Katarzyna, Joanna i Julia
Drugie miejsce Trio: Weronika Michalak, Marta i Wiktoria Szczygielskie
Wyróżnienie dla rodzeństwa: Nikoli i Wiktora Romanik
W kategorii dorosłych pierwsze miejsce:
Ewelina Brzozowa
Gratulujemy!
Archiwum: Rok 2010-2011
Archiwum: Rok 2012
Archiwum: Rok 2013
Archiwum: Rok 2014
Archiwum: Rok 2015
Archiwum: Rok 2016-2017
Archiwum: Rok 2018-2019
|
|
|
|