|
Życie Parafialne
Dzień Patronalny to zarazem okazja, by wyrazić wdzięczność tym, z którymi Opatrzność złączyła nas na co dzień. 30 listopada ks. Andrzej - wikariusz naszej Parafii, świętuje swój Dzień Patrona. Dla każdego księdza najbliższą rodziną i całym życiem jest Parafia. W imieniu całej Wspólnoty Parafialnej pragniemy złożyć ks. Andrzejowi najserdeczniejsze życzenia.
Drogi księże Andrzeju!
Dzień Twoich Imienin, to dla nas radosna okazja,
aby podziękować Bogu Ojcu za dar Twojego życia
i dar duszpasterskiego posługiwania.
Życzymy Ci drogi Księże Andrzeju,
abyś doświadczał szczególnej troski Bożej Opatrzności,
jaśniał świętością, czerpał radość z podejmowania trudnych wyzwań,
nie zniechęcał się przeciwnościami i był otoczony serdecznymi przyjaciółmi,
którzy nigdy nie zawiodą i zawsze będą wspierać modlitwą.
Niech Bóg Ojciec darzy Księdza szczególnymi łaskami,
Jezus Chrystus będzie wzorem i przewodnikiem na wszystkich drogach,
Duch Święty opromienia swoim światłem i wyposaża w nadzwyczajne charyzmaty,
a w sercu Matki Najświętszej niech Ksiądz zawsze znajduje ukojenie jako Jej syn umiłowany.
- Wdzięczni parafianie -
W sobotnie przedpołudnie – 23 października – ministranci z naszej Parafii razem ze swoim opiekunem, ks. Andrzejem Żywiałowskim, wzięli udział w Dekanalnym Turnieju Piłki Nożnej Ministrantów, który odbywał się w Szkole Podstawowej nr 1 w Przasnyszu. Po walecznych bojach, pragniemy poinformować wszystkich, że najmłodsi zajęli I miejsce (roczniki 2010-2014), natomiast lektorzy starsi (roczniki 2003-2005) – II miejsce. Organizatorem turnieju był wikariusz naszej Parafii, ks. Artur Kowalczyk - Dekanalny Duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza. Wszystkim gratulujemy zwycięstwa!
Króluj nam Chryste!
Zapraszamy do udziału w uroczystościach wprowadzenia relikwii św. Charbela do naszej Parafii. Odbędzie się ono w najbliższą niedzielę - 17 października 2021r., podczas Mszy Świętej o godz. 13.00. Tej uroczystości przewodniczył będzie ks. kan. Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej Płockiej.
Kim był św. Charbel?
Święty Charbel urodził się 8 maja w 1828 roku w Bqaakafra, najwyżej położonej wiosce w Libanie, na wysokości 1800 m n.p.m., 140 km na północ od Bejrutu. Stąd rozciągał się widok na Wadi Kadisha - Świętą Dolinę, gdzie w licznych grotach żyli mnisi i pustelnicy. Rodzice byli żarliwymi katolikami obrządku maronickiego.
Na chrzcie otrzymał imię Józef. Rodzina miała skrawek ziemi, utrzymywała się ze zbiorów z własnej ziemi i hodowli bydła. Święty Charbel w wieku 23 lat uciekł z domu i wstąpił do Klasztoru Matki Bożej, przyjął imię zakonne Charbel. Matka odnalazła syna, bezskutecznie błagała go, by wrócił do domu. Wkrótce poprosił o przeniesienie do klasztoru bardziej odizolowanego. Dzięki temu znalazł się w klasztorze św. Marona w Annaya. 1 listopada 1853 r. przywdział habit zakonny i złożył pierwsze śluby zakonne. Po złożeniu ślubów matka wróciła, aby odwiedzić syna. On jednak nie zgodził się na spotkanie.
W 1853 r. został wysłany na 5 letnie studia teologiczne w Kfifane, okazując się jednym z najzdolniejszych studentów. Po ich ukończeniu 6 lat później brat Charbel przyjął święcenia kapłańskie i powrócił do Annaya.
Wyróżniał się w ascezie, pracy oraz posłuszeństwem. Jego dzień wypełniony był modlitwą, pokutą i pracą. Był całkowicie obojętny wobec dóbr materialnych i własnej woli. Wyrzekł się pieniędzy. Zwykle pościł, niewiele sypiał. Mówił tylko wtedy, gdy go pytano i odpowiadał cichym głosem. Szybko zauważono, że ma powołanie do życia w odosobnieniu. Był łagodny, pogodny, zawsze uprzejmy i zagłębiony w modlitwie. Nosił zawsze kaptur opuszczony na oczy.
Powyżej klasztoru, na wysokości 1378 m n.p.m., znajdowała się pustelnia św. Piotra i Pawła - erem dla trzech pustelników. 15 lutego 1875 roku, po 23 latach pobytu we wspólnocie zakonnej w Annai o. Charbel otrzymał pozwolenie na przeniesienie się do tego eremu.
Jego cela była całkowicie pusta, miała tylko 6 metrów kwadratowych. Lampa i dzbanek były jedynym umeblowaniem. Łóżkiem był siennik z dębowych liści pokryty kozią skórą. Często kładł się na gołej ziemi. W koszu wiklinowym były Biblia, Naśladowanie Chrystusa, Żywot św. Antoniego Pustelnika i inne teksty ojców Kościoła, Wyznania św. Augustyna.
W klasztorze jadał 2 razy dziennie zgodnie z regułą zakonną. Kiedy został eremitą jadał tylko raz dziennie, około 3 po południu. Jego posiłkiem była zazwyczaj zupa z jarzyn i kasza gotowana na oliwie, nie jadł mięsa. Podejmował liczne umartwienia, nigdy się na nic nie żalił, był zawsze uprzejmy i pogodny.
Zmarł w wigilię Bożego Narodzeniu 1898r. Drogi do eremu zostały całkowicie zasypane śniegiem, do wysokości 1,5 metra. Stała się wówczas rzecz dziwna, otóż wszyscy okoliczni mieszkańcy otrzymali wewnętrzne przekonanie o śmierci o. Charbela i jego narodzeniu się do nieba. Młodzi mężczyźni wyruszyli z łopatami, aby odgarnąć śnieg.
25 grudnia, w dzień Bożego Narodzenia został pochowany we wspólnym grobie, przyległym do muru zewnętrznego klasztoru, poza klauzurą. W pierwszą noc po pogrzebie zauważono nad miejscem pochówku tajemnicze światło, widoczne w całej dolinie, podobne do światła elektrycznego, które świeciło przez 45 nocy od dnia pogrzebu. Oświetlało kopułę i mur klasztoru silniej niż światło dzienne. Wywołało to wielkie poruszenie. Tysiące chrześcijan i muzułmanów przybywało do grobu, aby zaobserwować to zjawisko. Niektórym nawet udało się otworzyć grób i zabrać kawałek ubrania czy kilka włosów z brody eremity. Ze względów bezpieczeństwa patriarcha maronicki nakazał przeniesienie ciała do klasztoru. Wówczas światło przestało się pojawiać.
Grób o. Charbela został otwarty w obecności lekarza i innych świadków. Była w nim woda z mułem, ale zwłoki świętego pozostały nienaruszone. Ciało o Charbela wydzielało wspaniały zapach oraz płyn nieznanego pochodzenia (pewien rodzaj surowicy z krwią). Zostało ono obmyte, ubrane w nowe szaty i włożone do trumny, do schowka niedostępnego dla wiernych. Co dwa tygodnie zakonnicy musieli zmieniać szaty z powodu stale wydzielającego się płynu. Od tego czasu zaczęły się liczne uzdrowienia za wstawiennictwem o. Charbela.
Dopiero 24 lipca 1927 roku ciało o. Charbela zostało włożone do metalowej trumny, ta zaś znalazła miejsce w marmurowym grobowcu w kościele klasztornym. Ponieważ w 1950 roku z tego grobowca zaczął wyciekać tajemniczy płyn, Patriarcha kościoła maronickiego wydał polecenie otwarcia grobu i ekshumacji zwłok. Ciało pustelnika wyglądało tak jak w chwili śmierci, nie wykazywało żadnych objawów rozkładu. Wydawało się, że o. Charbel śpi. Tajemniczy płyn nieustannie wydzielający się z ciała całkowicie skorodował metalową trumnę i przedziurawił marmurowy grobowiec. Po umyciu ciało o. Charbela przez kilka dni było wystawione na widok publiczny, a późnej złożone do grobowca i zacementowane. Tego roku odnotowano rekordową liczbę uzdrowień. Klasztor w Annaya stał się celem pielgrzymek, nie tylko dla chrześcijan, ale również dla muzułmanów.
Ciało świętego było giętkie, w nienaruszonym stanie, ale zanurzone w tajemniczym płynie, który się z niego nieustannie wydobywał. Różnymi sposobami próbowano powstrzymać wydzielanie płynu, ale bezskutecznie. Ciało w ciągu 17 lat było 34 razy badane przez naukowców. Stwierdzili oni, że ciało o. Charbela zachowuje się w nienaruszonym stanie, wydzielając tajemniczy płyn dzięki interwencji samego Boga.
W 1965 roku, pod koniec Soboru Watykańskiego, o. Charbel został beatyfikowany przez papieża Pawła VI, a 9.10.1977r. został kanonizowany na placu Św. Piotra w Rzymie. Kilka miesięcy przed kanonizacją ciało zaczęło się wysuszać.
Od tej pory miliony pielgrzymów przybywają do grobu Świętego Pustelnika, gdzie dokonują się cudowne uzdrowienia duszy i ciała, nawrócenia liczone w tysiące. 10% uzdrowień dotyczy osób nieochrzczonych (muzułmanów, druzów).
Nikt za życia o. Charbela nie sfotografował go ani nie namalował jego portretu. Nikt poza braćmi zakonnymi nie widział jego twarzy. 8 maja 1950 roku stała się rzecz niezwykła. Kilku misjonarzy maronitów zrobiło sobie grupowe zdjęcie przed pustelnią o. Charbela. Po wywołaniu fotografii okazało się, że znalazła się na niej dodatkowa, tajemnicza postać, mnich z białą brodą w kapturze.
Dopiero starsi zakonnicy rozpoznali w niej o. Charbela. Fotografia ta stała się wzorem dla wszystkich portretów, również tych wywieszonych na Placu Św. Piotra podczas beatyfikacji i kanonizacji.
Obecnie za wstawiennictwem Świętego Charbela mają miejsce liczne cudowne uzdrowienia i nawrócenia, idące w dziesiątki tysięcy. Mnich za życia niewiele znany, obecnie na całym świecie jest otaczany coraz większym kultem, gdyż dzięki Jego wstawiennictwu ludzie odzyskują zdrowie duszy i ciała. Stał się naszym patronem, który oręduje skutecznie za nami u Boga.
Informacje pochodzą ze strony internetowej:
https://odnowa.jezuici.pl/wsercujezusa/swiety-charbel.php
Dzień Patronalny to zarazem okazja, by wyrazić wdzięczność tym, z którymi Opatrzność złączyła nas na co dzień. 6 października ks. Artur - wikariusz naszej Parafii, świętuje swój Dzień Patrona. Dla każdego księdza najbliższą rodziną i całym życiem jest Parafia. W imieniu całej Wspólnoty Parafialnej pragniemy złożyć ks. Arturowi najserdeczniejsze życzenia.
Drogi księże Arturze!
Dzień Twoich Imienin, to dla nas radosna okazja,
aby podziękować Bogu Ojcu za dar Twojego życia
i dar duszpasterskiego posługiwania.
Życzymy Ci drogi Księże Arturze,
abyś doświadczał szczególnej troski Bożej Opatrzności,
jaśniał świętością, czerpał radość z podejmowania trudnych wyzwań,
nie zniechęcał się przeciwnościami i był otoczony serdecznymi przyjaciółmi,
którzy nigdy nie zawiodą i zawsze będą wspierać modlitwą.
Niech Bóg Ojciec darzy Księdza szczególnymi łaskami,
Jezus Chrystus będzie wzorem i przewodnikiem na wszystkich drogach,
Duch Święty opromienia swoim światłem i wyposaża w nadzwyczajne charyzmaty,
a w sercu Matki Najświętszej niech Ksiądz zawsze znajduje ukojenie jako Jej syn umiłowany.
- Wdzięczni parafianie -
Dokumenty do pobrania
Deklaracja rodziców dziecka pierwszokomunijnego:
Kliknij, aby pobrać "DEKLARACJĘ RODZICÓW
DZIECKA PIERWSZOKOMUNIJNEGO"
Zgłoszenie do Generalnej Komunii Św.:
Kliknij, aby pobrać "FORMULARZ ZGŁOSZENIA DO GENERALNEJ KOMUNII ŚW."
Zgłoszenie kandydata do Bierzmowania:
Kliknij, aby pobrać "FORMULARZ ZGŁOSZENIA KANDYDATA DO BIERZMOWANIA "
Komunikat z 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski
W dniach 11 i 12 czerwca 2021 r., pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, odbyło się w Kalwarii Zebrzydowskiej 389. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.
(...) 2. Wobec poprawiającej się sytuacji pandemicznej w kraju, biskupi z uznaniem przyjęli decyzję rządu o zmianie ograniczeń sanitarnych w kościołach i budynkach przeznaczonych do sprawowania kultu religijnego. Podjęli także jednogłośnie decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa we Mszy świętej niedzielnej oraz w święta nakazane. Dyspensy te zostaną zniesione od 20 czerwca br., jednocześnie we wszystkich diecezjach. Biskupi wyrażają głęboką łączność z osobami, których dotknęły skutki pandemii. Kierują słowa podziękowania do wszystkich osób zaangażowanych w pomoc potrzebującym, w szczególności służbie zdrowia za oddaną posługę chorym i cierpiącym. Apelują do wszystkich wiernych o postawę wrażliwości i solidarności, a także okazywania wobec potrzebujących zwykłej, ludzkiej dobroci. Zwracają się do wszystkich kapłanów i duszpasterzy, by w czasie zbliżających się wakacji poświęcili hojnie swój czas rodzinom, dzieciom i młodzieży, pozwalając im doświadczyć bliskości Boga, radości Ewangelii i troski Kościoła (...).
(Informacje pochodzą ze strony internetowej Konferencji Episkopatu Polski: episkopat.pl)
Nowy porządek niedzielnych i świątecznych Mszy Świętych na nabjliższe dni
Od 27 marca nowy limit osób w kościołach 1 osoba na 20 m2;
Przed kościołem jest plac nagłośniony.
Wszędzie obowiązuje
zakrywanie ust i nosa oraz dystans 1,5 m
MSZE ŚWIĘTE
NIEDZIELA PALMOWA
godz. 6.30, 8.00, 10.00, 11.30, 13.00, 15.00 i 17.00
NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
godz. 6.00 REZUREKCJA, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 15.00 i 17.00
PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY I NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
godz. 6.30, 8.00, 10.00, 11.30, 13.00, 15.00 i 17.00
Dzień Patronalny to zarazem okazja, by wyrazić wdzięczność tym wszystkim z którymi Opatrzność Boża złączyła nas na co dzień. 7 lutego br. nasz Ksiądz Proboszcz - ks. kan. Romuald Ciesielski, świętuje swój Dzień Patrona i rocznicę urodzin.
Dla każdego księdza najbliższą rodziną i całym życiem jest Parafia. W imieniu całej Wspólnoty Parafialnej pragniemy złożyć ks. Proboszczowi najserdeczniejsze życzenia.
Czcigodny Księże Proboszczu!
W dniu Twoich Imienin i Urodzin
życzymy Ci obfitych łask Bożych, zdrowia
i wszelkiej pomyślności.
Pielęgnuj w sobie dar kapłaństwa,
a uśmiech i poczucie humoru niech Ci zawsze towarzyszą.
Ciesz się światem i spotkanymi ludźmi,
a serce Twoje niech przepełnia miłość.
Dziś modlitwy do Boga za Tobą zanosimy,
Niech więc twa praca kapłańska owoce przynosi,
By Słowo Boże, rzucone przez Ciebie
wyrosło bujnie na naszych serc glebie.
A święty Twój Patron, czcigodny Romuald
w pracy Ci pomaga i od złego chroni.
Niech Bóg Cię obdarza wszelkimi darami,
A Matka Najświętsza swoimi łaskami.
Z całego serca życzymy, co najlepsze!
Wdzięczni Parafianie
Informacje w sprawie transmisji Mszy Świętych:
Msza Święta - niedziela, godz. 10:00
Transmisja z naszej świątyni odbywa się na kanale YouTube naszej parafii.
Poniżej link do kanału YouTube:
https://www.youtube.com/channel/UCqBQslOUkzogIJCSHhfwqKw/videos
Niedziela
7:00 - TVP 1
9:00 - Polskie Radio, Program Pierwszy
9:00 - Polsat News
9:30 - TV TRWAM
10:30 - Polsat Rodzina (Msza św. dla dzieci)
11:00 - TVP 1
13:00 - TVP Polonia
Od poniedziałku do soboty:
7:00 – z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze – TVP1
13:30 - z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze - TV TRWAM
NABOŻEŃSTWA
Niedziela, godz. 12:00 - Anioł Pański z Watykanu - TVP1, TV TRWAM
Codziennie, godz. 15:00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego z Łagiewnik - TVP3; niedziela - TVP1, TVP3
Codziennie, godz. 21.00 - Apel Jasnogórski z Jasnej Góry - TV TRWAM
Poniżej linki do transmisji na żywo z kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze:
Kanał YouTube: Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów
Strona internetowa Jasnej Góry
Archiwum: Rok 2010-2011
Archiwum: Rok 2012
Archiwum: Rok 2013
Archiwum: Rok 2014
Archiwum: Rok 2015
Archiwum: Rok 2016-2017
Archiwum: Rok 2018-2019
Archiwum: Rok 2020
|
|
|
|